-

ewaryst-fedorowicz : Reklamiarz sum! Po 20 latach marketingu komercyjnego w marketingu politycznym robię. Bloguję bo lubię.

Biznes na śmieciach będzie robiony, czyli paaaaaliiiiii sięęęęę!!!!

…słychać jak 4RP długa i szeroka, a może i głęboka, bo jeszcze chwila i w 3d… będziemy po raz kolejny zrobieni.

Składowiska śmieci się palą i sam premier uznał za stosowne zwołać egzekutywę albo i nawet plenum, bo (pardon maj Polisz) smród się niesie po naszej kwitnącej Ojczyźnie.

Minister, co to chyba nie do końca wie, w jakim resorcie pensję bierze oznajmił:


Sądzę, że mamy do czynienia z mafią śmieciową. Problem jest ogromny – ocenił szef MŚ Henryk Kowalczyk, odnosząc się do pożarów wysypisk śmieci. Zapowiedział, że na dzisiejszym posiedzeniu rządu przedstawi informacje w tej sprawie oraz przedstawi stosowny projekt ustawy.

Wot, maładiec!

Nie dość, że umysł analityczny posiada, to i w ramach wyposażenia dodatkowego i refleks!

Szachisty.

2 lata temu najlepsi z najlepszych wszystkie dostępne biurka zajęli i stołki biurkom przynależne obsiedli i już zdążyli przypuścić, że z mafią do czynienia mamy!

No, to ja przy nich sprinter jestem, bo prawie 9 lat temu napisałem tekst poświęcony polskiemu biznesowi śmieciowemu, a zaczynający się od słów:

„Wiele lat temu w Kanadzie, gdy dowiedziałem się, że wywóz śmieci jest biznesem kontrolowanym przez mafię, nie mogłem wyjść ze zdziwienia”

Wiele lat temu znaczyło wtedy naprawdę wiele, a dziś znaczy jeszcze więcej, bo ja w tej Kanadzie to w 1993 roku byłem, na szkolenie przez światowego giganta spożywczego wysłany.

Ale dziś nie Kanada, a 4RP i czego jak czego, ale ćwierkacza to 25 lat temu jeszcze nie było.

***
Zaczęło się banalnie: na ćwierkaczu ktoś przytomny (od razu widać, że nikt z rządu) zauważył:

- 60 pożarów wysypisk śmieci i nagłośnienie w mediach zmusiły rząd do działania. A ja myślałem, że w normalnym kraju to sprawa dla zwykłych służb.

I okazało się, że racji nie ma.

Nie dlatego, że głupio ćwierka, ale dlatego, że ćwierka niesłusznie (w sensie ideologicznym niesłusznie).

Pani wprawdzie pisowska, ale  naprawdę mądra i przyzwoita (udowodniła to nie raz i nie tylko ostatnio) podjęła się bezinteresownie (nie kpię – ona taka jest) obrony sprawy beznadziejnej i zaserwowała tak:

- To kompetencja marszałków województw. Władze samorządowe odpowiadają za gospodarkę odpadami.

Diabeł mnie podkusił i się wtrąciłem returnując:

- Przepraszam, ale DZIAŁALNOŚĆ MAFII to nie jest kompetencja marszałków województw.

Ona mnie w linię:

- Jest. Bo kwitnie pod ich nosami.

To ja po pawlakowemu – bekhendem:

- Jeśli to nie Super-Hiper-Mario i jego jakobini są w Polsce od zwalczania mafii, to (jadąc klasykiem) „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie”.

O ona mi piłką po taśmie….spryciula taka:

- Pańska opinia w najmniejszym stopniu nie wyklucza mojej. Mafia tworzy się na bardzo niskich szczeblach. To nie jest krzak bez korzeni.

Lekko wkurzony na ten fałsz (o piłce po siatce mowa) poszedłem do wspomnianej siatki:

- Ja najmocniej przepraszam, ale my tu rozmawiamy o mafijnym biznesie za ciężkie miliardy i na skalę nie dość, że ogólnopolską, to międzynarodową – na bardzo niskich szczeblach to może być lokalna sitwa. Skoro służby PiSu tego przez 2 lata nie wykryły to skandal (eufemizm).

Mecz się jednak skończył, bo do gry włączali się kolejni zawodnicy i zrobił się nawet nie debel, bo w deblu w grze jest jedna piłka (a jednak), a tu piłek się wysypało z pół koszyka:

- Mamy do czynienia z mafią, ale wydam kilkaset zgód, niech sobie zarobią na takim wysypisku nawet po kilkanaście milionów.

złośliwiec jakiś ministra zalobował, pardon – sparodiował.

No to ja instynktownie już, ledwo ledwo ramą rakiety:

- I, jadąc Rywinem z negocjacji biznesowych z Michnikiem – wszystko byłoby koszerne, gdyby nie pożary, co to je widać, słychać i czuć…

Wreszcie zacząłem po tym ćwierkaczowym  korcie ganiać, jakby mnie maszyną Spinfire albo i Lobster Elite Grand (są takie) obstrzeliwali, ale jak poszedł dropszot

- Włochy. Neapol. Tak jest wszędzie.

To już nie dobiegłem i tylko wyrzuciłem z siebie resztką oddechu:

- No, to nadanżamy (nie poprawiać) za Europą.

***
A śmieci?

A śmieci tak, jak się paliły palą i dalej palić będą.
Bo to, jak wspomniałem, mafijny biznes jest!

https://www.salon24.pl/u/ewarystfedorowicz/140269,grinpic-czyli-glosniej-nad-ta-hucpa

 tagi: mafia  ewaryst fedorowicz  minister środowiska  pożary wysypisk  śmieci 

ewaryst-fedorowicz
29 maja 2018 12:14
27     1829    2 zaloguj sie by polubić
komentarze:
tomciob @ewaryst-fedorowicz
29 maja 2018 12:37

Witam.

Na dzisiejszej konferencji prasowej (Premier MM, pan Brudziński i min. Kowalczyk) ten ostatni zaproponował podwojenie kar dla recydywistów to jest takich, którzy już raz porzucili swoje śmieci i zrobili to po raz drugi. To jakaś parodia marna jest Monthy Pythona albo Beny Hilla. Zamiast zakazać wwozu obcych śmieci do Polski będziemy ich składowanie cywilizować. A nie może Europa sobie sama skladować swoich smieci i tam cywilizować skład? No po prostu dramat (te propozycje Kowalczyka) teoretycznego państwa. Chyba mafia paliwowa nie jest mocniejsza od śmieciowej i watowskiej?

Dzięki za tę potrzebną notkę i pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować


tomciob @ewaryst-fedorowicz
29 maja 2018 12:48

Mnie tam mało interesuje czy w mafię śmieciową są zaangażowani krewni i znajomi królika. Skandalem jest dla mnie skladowanie cudzych odpadów. A może odwrócić rolę i tym którzy chcą u nas umieścić swoje śmieci zaproponować własne. Jest taka górka koło Gdańska na Wyspie Sobieszewskiej, ogromna góra fosfogipsu zawierająca substancje rakotwórcze, z którą nie wiadomo co zrobić. Może w drodze handlu wymiennego umieścić ją w Europie Zachodniej?

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @tomciob 29 maja 2018 12:48
29 maja 2018 12:53

@tomciob
tu idzie o MECHANIZM.

Import śmieci (jak widać niekontrolowany) na tak gigantyczną skalę nie może się odbywać bez aprobaty władz centralnych.
Tyle, że ponieważ każde takie wysypisko jest ubezpieczone, nie można wykluczyć, że mafia postanowiła zarobić dubla i skasować też kasę z polisy.

A to rznięcie głupa przez rząd może się różnie skończyc, bo zwykli ludzie czują, że tu coś - dosłownie - śmierdzi.
O Wyspie Sobieszewskiej nie wiedziałem - to z naszych hut?

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @tomciob 29 maja 2018 12:37
29 maja 2018 12:57

To żadna parodia tylko dbałość o interes... Obywatel ma prawo (czyt. obowiązek) dostarczać surowiec (wzębach) na wyznaczone miejsce skupu... skoro już za nie płaci... Wszelkie niechlujstwo w tym zakresie to oczywista strata dla ekologii, państwa i rzecz jasna obywatela. Bo każdy mandat z takiego tytułu to przecież jest strata...dla obywatela. Czyż nie?

zaloguj się by móc komentować

JK @ewaryst-fedorowicz
29 maja 2018 13:01

Obalić ten rząd!

Morawieckiego zagnać do gaszenia pożarów!

Niech z włąsneh kasy płaci za gaszenie i wywózkę śmieci, jak do tej pory tego problemu nie załatwił!

Żyje (Morawiecki) już 40 lat i co do tej pory robił? A śmieci mu pod nos Niemcy przywozili.

Na pochybel!

Precz z komuną!

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ewaryst-fedorowicz 29 maja 2018 12:53
29 maja 2018 13:39

Tyle, że ponieważ każde takie wysypisko jest ubezpieczone, nie można wykluczyć, że mafia postanowiła zarobić dubla i skasować też kasę z polisy.

Nie tylko. Dodatkowo jeszcze obciążyć kosztami utylizacji samorządy i rząd (czyli tych co utrzymują straże pożarne).

zaloguj się by móc komentować

tomciob @ewaryst-fedorowicz 29 maja 2018 12:53
29 maja 2018 13:42

Tam jest kopalnia kilkadziesiąt już lat. Góra odpadów jest składowana obok i cały czas rośnie. Mechanizm jest najważniejszy to fakt ale z kontrolą tego mechanizmu przez wladze centralne to bym nie przesadzał bo moim zdaniem nie mamy dostępu do wiarygodnych danych. Stawiał bym raczej na zaniechanie kontroli procederu ale proceder jest zyskowny bo przecież ktoś płaci za to składowanie tylko że gdyby to wszystko się nie zaczęło palić to pies z kulawą nogą by o tym nie wspominał a więc... Patrzę na to tak. Proceder jest robiony od dawna (rynek nagle nie znika ani się nie pojawia), a skoro tak to oko na niego przymykano już wcześniej. Problem jest że tak powiem rozwleczony w czasie. Nagle sklady zaczęły się palić i to podobno bo Chiny nie przyjmują już śmieci. Moim zdaniem słabe wytłumaczenie bo dzięki temu, że zaczęły się palić to jest o śmieciach głośno i zrobił się problem. Niech ABW i Policja wezmą się do roboty i ustalą podpalaczy, a my (u nas powinna rozpocząć się dyskusja nad sensem importu śmieci i odpadów) pogadajmy o naszych własnych śmieciach i z nimi  zróbmy coś pożytecznego. Problem obiegu zamkniętego (recyklingu) to jest rzecz o której powinno się głośno dyskutować. Jak produkować śmieci z założeniem ich recyklingu już na etapie produkcji. Nie wiem czy publicznie wiadomo ale na przyklad radioaktywne odpady z francuskich elektrowni atomowych stale latają nad naszymi głowami korytarzem powietrznym do Rosji w celach składowania. Problem jest więc moim zdaniem zdecydowanie bardziej obszerny, a atomówka jest w planach rządu.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @tomciob 29 maja 2018 13:42
29 maja 2018 14:21

@tomciolob

ja wielokroć pisałem, ze jestem ekologiem PRAWDZIWYM, a nie politycznym:
sortuję śmieci od dawna, dużo wcześniej, niż to było nakazane, nigdy nie umyłem samochodu na działce, w życiu posadziłem mnóstwo drzew i krzewów, dokarmiam zimą ptaki itd.
Ale kiedy przed chwilą usłyszałem, że:
1. do Polski są IMPORTOWANE śmieci
2. import wzrósł, bo... Chiny wprowadziły ograniczenia na chyba 24 kategorie odpadów i "Europa Zachodnia musi coś z nimi zrobić"
3. ABW się ZAJMIE (nie zajmuje - ZAJMIE) sprawą
4. Minister chce "ucywilizować" ten proceder

to nawet człowiek naiwny zrozumie, że to jest wałek na gigantyczną skalę

zaloguj się by móc komentować


ewaryst-fedorowicz @JK 29 maja 2018 13:01
29 maja 2018 14:24

@JK
poHybel (samo "h")
A co do "precz z komuną!" - pełna zgoda

zaloguj się by móc komentować

onyx @tomciob 29 maja 2018 13:42
29 maja 2018 14:44

Może też być tak że problem śmieciowy o którym wszyscy wszystko wiedzą został odpalony (dosłownie) jako kolejny front do walki z PiSem. Temat nie załatwiony od lat, bo ręce rączki myją nagle z impetem wchodzi do mediów z powodu licznych podpaleń w krótkim czasie.

https://twitter.com/elz_zielinska/status/1001411863408775168?s=19

zaloguj się by móc komentować

tadman @ewaryst-fedorowicz
29 maja 2018 15:06

Kilka lat temu zmieniono ceny za utylizację śmieci i jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać w lesie i w zagajnikach zrzucane z takich blisko 20 tonowych przyczep odpady w beczkach plastikowych i metalowych, w workach, w mauzerach. Robiono to pod osłoną ciemności. Sporo pieniędzy poszło na prokuraturę i policję, która chciała, aby po rodzaju odpadów trafić do ich właściciela. Najzabawniejsze było to, że na niektórych pojemnikach były numery listów przewozowych. Pytanie, czy ktoś był tak mocny, ze nie musiał się o to troszczyć, czy też podrzucano odpady w cudzych pojemnikach, w co nie bardzo wierzę.

Państwo wprowadza nowe regulacje i jego urzędnicy nie są w stanie przewidzieć, że ludzie będą starali się zmniejszyć koszty, które to prawo implikuje.

Po transformacji padające PGRy miały wolne hale po tucznikach, czy brojlerach i reperowały swój budżet odpłatnym sprowadzaniem z Niemiec odpadów i składowaniem ich w tych pomieszczeniach. Podejrzewam, że w dobie likwidacji te odpady lokowano w jakiś zagłębieniach terenu, w nieczynnych kamieniołomach, czy w dołach pocegielnianych i przysypywano to spychaczami. Przecież upadający PGR, czy kupiec tego syfu nie trwonił pieniędzy na utylizację.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @tadman 29 maja 2018 15:06
29 maja 2018 15:20

Wlos sie jezy na glowie.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @onyx 29 maja 2018 14:44
29 maja 2018 15:32

Zgodnie z teorią, że rynek nie ginie może chodzić  o coś innego. Ewaryst mocno zaakcentował, że rynkiem tym trudni się mafia. Załóżmy na chwilę (bo nadal nie mamy twardych danych), iż to prawda. Mafia kasuje zarówno eksportera odpadów w kraju pochodzenia jak i pobiera podatek od importera w miescu docelowym. Do tego musi mieć przychylą władzę na szczeblu lokalnym bo to starosta wydaje zezwolenia na taki biznes. Rączka rączkę myje, tworzy się łańcuszek biznesowy i biznes trwa ale po cichu. A tu nagle coś się pali. O co chodzi? Czy chodzi o zlikwidowanie biznesu? A może chodzi o jego przejęcie? A może o działkę z biznesu? Trudno jeszcze wyrokować. Są jednak pewne poszlaki. Pierwsza to taka czy uda się wykryć podpalaczy? Moim zdaniem będzie kłopot zarówno ze złapaniem jak i udowodnieniem winy. Czy uda wprowadzić zmiany? A i owszem. Podobno zamiast starosty zezwolenia ma wydawać marszałek sejmiku. Czy ktoś będzie głośno dyskutował sens importu odpadów? Obawiam się że nie. Media - główne i opiniotwórcze są albo pod kontrolą Niemców albo naszego rządu. Nikomu nie zależy na dyskusji o sensu importu śmieci. Tyle tylko co my sobie pogaworzymy po cichu w naszej niszy.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @ewaryst-fedorowicz 29 maja 2018 14:21
29 maja 2018 15:38

Wałek to może i jest ale jaki to dopiero się okaże. A co do sortowania śmieci to i tak przyjeżdża po nie śmieciara z jednym bębnem i ładuje wszystko do kupy. Tak więc próżny trud. A samochód umyty szarym mydełkiem na działce jest najlepiej ekologicznie umytym samochodem ;)

Pozdrawiam i wyłączam się z dalszej dyskusji

zaloguj się by móc komentować

onyx @tomciob 29 maja 2018 15:32
29 maja 2018 16:12

Każdym lewym interesem, obracajacym milionami żywej gotówki zajmuje się mafia. Mafia dogadana z polityką, która to polityka ma przełożenie na służby prewencyjne. Inaczej nie ma na dłuższą metę. Polityka i służby traktują te mafie różnie, w zależności od potrzeb i od procederu. Obecna władza dobrała się niektórym do tyłka więc może śmieciowcy doszli wniosku że trzeba działać bo może są następni w kolejce i jak fabryki włókiennicze w dawnej Łodzi działają na zasadzie, kto się pierwszy spali ten wygrywa. Ostatni dostanie karnego Piotrusia. A media jak to media wytoczą kolejną wojenkę bo spalony toi toi koło mieszkania posła Brejzy to słomiane paliwo. I nagle się dowiemy, że Polska za PiSu ma problem z odpadami przemysłowymi zwożonymi tu z całego świata.

zaloguj się by móc komentować

tadman @ewaryst-fedorowicz
29 maja 2018 17:09

Była sobie baza paliwowa w upadku i teren wraz z parterowym domem mieszkalnym kupił sobie facet. "Trafił się" klient i wydzierżawił teren bazy, coś tam poinstalował: jakieś pompy, nowe zbiorniki, orurowanie i zaczął "produkcję". Ludziska mówili, że robią tam z oleju opałowego olej napędowy na sporą skalę. Robili rafinację oleju kwasem siarkowym, kolor usuwali ziemią okrzemkową, część odpadów stałych z produkcji gromadzili w hobokach, które zawalały teren, płynne wylewali za płot.

Jaka musiała istnieć czapa, która nie pozwalała zahaczyć ich po linii ochrony środowiska, po miejscowego urzędu skarbowego i po linii policji. Wzmożony ruch miejscowi widzieli, ale nie władza. Ktoś ten oczyszczony olej odbierał i zapewne "producenci" nie byli nękani przez miejscowy urząd skarbowy. Nie wiadomo o co poszło, ale ktoś zdjął czapę i produkcją oraz załogą zainteresował się prokurator. Co naszarpali to ich i zapewne forsa była nie do odzyskania, w czym zapewne pomógł im z dobrego serca jakiś prawnik i doradca podatkowy.
Jest taka fajna instytucja jak rozdzielność majątkowa i żona ma wszysko, czy najbliższa rodzina, a przestępca jest przysłowiowym gołodupcem i ma tylko rower i mieszka w barakowozie, a "warsztat pracy" zamknął mu prokurator.

zaloguj się by móc komentować

Convallaria @tomciob 29 maja 2018 15:32
29 maja 2018 17:28

Interes robi się na kilku poziomach i na gigantyczną skalę; jedni importują odpady, drudzy "sortują" aby otrzymać tak zwaną biomasę, następni dostarczają to coś do elektociepłowni/elektrowni no bo wicie współspalanie i kocioł kupiony za dotację, i można dorobić na handlu "kolorowymi" certyfikatami. Dziennikarzy to nie interesuje bo jest szlaban. Przykład? Proszę;  z "Dolnej Odry"; https://www.tvn24.pl/pomorze,42/cba-w-elektrowni-dolna-odra-zatrzymano-12-osob,712384.html   Import idzie,  jest ciepło, moce przerobowe spadły, a powierzchnia składowania nie jest z gumy. Jeszcze jest temat pyłu zawieszonego, ale to już polityka...

 

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @tadman 29 maja 2018 17:09
29 maja 2018 17:34

@tadman

piękna historia (mam zwyczaj mawiać, że życie jest najlepszym literatem), a co najwazniejsze - z happy endem! - " Co naszarpali to ich" !
Moja puenta jest też optymistyczna: jakaś - pardon - świnia odpalając (dosłownie) te fajerwerki, zepsuła taki ładny biznes, który nikomu przez nie tylko 2 ostatnie lata, ale i zapewne tych lat więcej znacznie, nie przeszkadzał, ale na szczęście rząd oznajmił, że "uszczelni przepisy", czyli raz, że jest czas na przepisanie wszystkiego na wspomniane "matki, żony i kochanki", ale import śmieci do Polski będzie trwał, tyle, że "prowizje" dla kogo trzeba wzrosną :-D :-D :-D

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @ewaryst-fedorowicz 29 maja 2018 17:34
29 maja 2018 17:59

To jest miś, który zamiast powoli zgnić, właśnie się spalił na wolnym powietrzu... A teraz się zrobi (albo i nie) protokół zniszczenia, i odbierze ewentualne odszkodowania (co bardziej bezczelni, czyt. umocowani)... Jeśli oczywiście ta cała akcja to nie jest przypadek.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @OdysSynLaertesa 29 maja 2018 17:59
29 maja 2018 18:31

@OdysSynLaertes
Ależ oczywiście, że przypadek. Taki multiprzypadek nawet :-D :-D :-D
A co do msia - wszystko się zgadza: wszak miś był ze słomy, to i zamiast zgnić - spalił się szybciutko :-D

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @tadman 29 maja 2018 15:06
29 maja 2018 18:38

@tadman
tak naprawdę to sprawa jest prosta jak konstrukcja cepa: potrzebny jest tylko taki Eliot Ness, który tego cepa ne będzie się bał wziąć do ręki i zacząć łomotać.

Ja takiego w tej "naszej" klasie politycznej - ne widzę. Nawet Bartka-podpalacza budki przed ruską ambasadą , zakapowanego Bieńkowskiej przez Wojtunika, palcem nie tknęli - a niewinny czlowiek swoje odsiedział :-/

http://ewaryst-fedorowicz.szkolanawigatorow.pl/bartek-podpalacz-mia-dzisiaj-wolne

zaloguj się by móc komentować

tadman @ewaryst-fedorowicz
30 maja 2018 08:43

W większości miast stare MPO padło i na ich miejsce weszły firmy prywatne, większość z nich niemieckiego pochodzenia. U mnie doszło do kompletnych idiotyzmów, bo zagrożono nam,, że jeśli nadal nie będziemy właściwie segregować śmieci, zgodnie z zarządzeniem, to grozi nam opłata w wysokości ponad stówę za osobomiesiąc. Teraz w domu powinno się mieć miniśmietnik osobno na szkło, plastik, papier, biodegradowalne i mieszane. Chłopcy wywożący śmieci operują teraz pojemnikami w jednym kolorze i tylko naklejka mówi, który kubeł jest na co, a żeby segregacja śmieci wypadła po ich myśli to miejsce kubła na odpowiednie odpady jest ustawicznie rotowana.

Rozmawiałem z gościem, który kupił kompost robiony z tzw. biodegradowalnych śmieci, że to szajs, bo zawiera sporo szkła.

Ponoć eksportujemy śmieci do Niemiec, ale tylko te wysokoenergetyczne.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Convallaria 29 maja 2018 17:28
30 maja 2018 17:44

A teraz bENdzie sie walczyc  ze  smogiem  !!!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować