-

ewaryst-fedorowicz : Reklamiarz sum! Po 20 latach marketingu komercyjnego w marketingu politycznym robię. Bloguję bo lubię.

Donald Trump – nasza miłość i nadzieja!

31 grudnia roku ubiegłego, życzyłem Pani Panterze „pięknego Sylwestra i do zobaczenia w Nowym Roku, który oby nie był jednak początkiem ciekawych czasów”.

Życzenia najwyraźniej się nie spełniły, bo za sprawą, przy której prowokacja Władymira Putina i nawet wielodniowe zniknięcie męża pani Kornhauser (dalej MPK), to naprawdę małe piwo (a raczej mała wódka) mamy czasy ciekawe i to z tendencją wzrostową.

Najpierw najbardziej klasyczna egzekucja w Rooseveltowskim stylu:
„ten sukinsyn to nie jest nasz sukinsyn”,
w wyniku której świat dostał jeśli nie gwarancję, to obietnicę przynajmniej kilkumiesięcznej rozrywki w stylu „krwawa jatka całą dobę” .

Ktoś pomyśli, że nie nasza to sprawa.

No nasza, niestety:
wystarczy, że jeśli wszyscy opozycyjni kandydaci na prezydenta „kraju nad Wisłą” zadeklarują w maju, że nie naszą sprawą, to jest jest wysyłanie żołnierzy (tropem armii Andersa i towarzyszącej jej armii uchodźców z sowieckiego piekła) do gościnnego Iranu, to MPK nie pozostanie nic innego, jak rzucić się Majdanem (bramkarz taki był, co się ładnie rzucał) i krzyknąć:

dla Ojczyzny ratowania wyślę, bo muszę!
i... zostanie z tym wysłaniem tak, jak Himilsbach nie chciał zostać z angielskim

***

Ale to takie tam lokalne nasze, za przeproszeniem, duperele, bo wracając na właściwy teatr wydarzeń nie sposób przeoczyć sekwencji takich (użyjmy konwencji drobiarskiej) jaj, jakich dawno polityka światowa nie widziała;

Wyzwoleni od tyrana Husejna iraccy niewdzięcznicy podziękowali swym wyzwolicielom i nauczycielom przedmiotu pt demokracja zachodnia i społeczeństwo obywatelskie, i zażyczyli sobie wyjazdu amerykańskich edukatorów w trybie nagłym.

Tak się zastanawiam, patrząc, jak fikcyjna struktura pt iracki parlament każe się wynosić amerykańskim żołnierzom: co teraz będzie?!

Marines wyjdą „po angielsku” czy wręcz przeciwnie,  zostaną „po amerykańsku” (czyli z trupem obecnego i żywym nowym premierem)?

Na szczęście Donald Trump szybko wyjaśnił Irakijczykom ich prawdziwe, a nie wyimaginowane położenie, i oznajmił, że owszem , jego chłopcy wyjadą, ale po tym, jak im Irak zapłaci miliardami zielonych za wybudowaną bazę, a jak dalej ci pustynni podskakiewicze spróbują podskakiwać, to im tak dop…, że obietnica złożona przezeń wcześniej Iranowi o zrównaniu z ziemią ich najcenniejszych dóbr kultury, to mała szisza (bo tam ponoć alkoholu nie lzja).

Przytomnie zareagowali polscy dowcipnisie, którzy zauważyli, że ponieważ w kraju nad Wisłą amerykańskie bazy fundują polscy podatnicy, nam taka propozycja nie grozi,

Taka nie, ale nie wykluczam, że w analogicznej sytuacji,  polscy podatnicy musieliby zwrócić jankesom koszty zużytego sprzętu, paliwa, amunicji, coca coli i gumy do żucia, co by jeszcze drożej wyszło.

I na  co jest precedens, że tylko przypomnę , jak nasi angielscy alianci orżnęli rząd emigracyjny w Londynie, każąc sobie po wygranej wojnie (i sprzedaniu Polaków Stalinowi) zapłacić złotem nawet za guziki do mundurów.

Inwestycji w postaci przelanej krwi (i sprzedania nas w sowiecką niewolę) nie wzięli do rachunku, bo krew polska czy murzyńska, to dla Anglosasów wartości nie ma i w związku z tym nie przechodzi do żadna rubryka.

Dziś z kolei mamy cyrk/kabaret/jaja z oficjalnym/nieoficjalnym listem/szkicem, dowódcy amerykańskich sił w Iraku najoczywiściej, choć przez pomyłkę wysłanym (wszystkie warianty prawdziwe, a co!), w którym zapewnia irackich podopiecznych o spełnieniu ich uprzejmej prośby, który to list/nie list spowodował

nieprofesjonalne komentarze amerykańskich mediów o – proszę wybaczyć właściwą mi precyzję – bajzlu panującym już nawet w ich armii.

Kiedy słyszę na raz armia i bajzel, to zaraz przypominają mi się powojenne opowieści o zabawach chłopaków, którzy znaleźli w lesie niewypał i kombinują, czy rozbroić go przy pomocy kamienia czy też jednak potrzebny będzie młotek.

Na początku kadencji napisałem tekst Czy Trump posadzi Clinton – czy Układ skasuje Trumpa i tak sobie myślę, że wszystko w dzisiejszych czasach jest możliwe: nawet przegrane w wyborach (specyficznie) urzędujących prezydentów USA, że o impiczmencie nie wspomnę.

***

A póki co, w PRL-bis sondaże najwyraźniej dołują – więc MPK postanowił zagrać „kartom antysemickom” (to po żoliborsku) i na organizowany przez człowieka honoru i druga Władymira Putina nazwiskiem Kantor, sabat antypolskich czarownic do Yad Vashem w Jerozolimie nie pojedzie, bo służyłby tam tylko za wieszak:

do wieszania psów.

Jeśli dołożyć do tego niebywały zupełnie fakt, jakim jest porzucenie kultywowanej przez Lecha Kaczyńskiego (i siebie) tradycji zapalania w Pałacu Prezydenckim chanukowych świec (nasi współgospodarze musieli obejść się listem!) , nie mogę się oprzeć zacytowaniu Wieszcza:

słuszną linię ma nasza władza!

A ponieważ jestem asertywny, dodam od siebie „wreszcie” i „chwilowo” (bo ja niestety także jestem realistą).

https://www.prezydent.pl/archiwum-lecha-kaczynskiego/aktualnosci/rok-2007/art,149,845,ceremonia-zapalenia-swieczek-chanukowych-w-palacu-prezydenckim.html

 tagi: iran  putin  trump  antysemityzm  mąż pani kornhauser  yad vashem  moshe kantor  wojna w iraku 

ewaryst-fedorowicz
7 stycznia 2020 19:45
100     3536    13 zaloguj sie by polubić
komentarze:
genezy @ewaryst-fedorowicz
7 stycznia 2020 20:23

Oni są realistami jak z koziej dupy trąbka.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @ewaryst-fedorowicz
7 stycznia 2020 20:40

Duża Zimna wódka mój Panie....że zacytuję Szanowaną Koleżankę

:)

.

 

zaloguj się by móc komentować

darkforce @ewaryst-fedorowicz
7 stycznia 2020 21:27

dlaczego tak mało plusów, strach przed... ?

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @genezy 7 stycznia 2020 20:23
7 stycznia 2020 21:46

@genezy
 

Oni i owszem - ja nie.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Maryla-Sztajer 7 stycznia 2020 20:40
7 stycznia 2020 21:48

@Maryla-Sztajer

Ja jednak wolę piwo, zimne, duże , ale tylko z małych browarów :-D
Obie Panie pozdrawiam noworocznie,

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @darkforce 7 stycznia 2020 21:27
7 stycznia 2020 21:49

@darforce

Takim różnym ruskim trollom stawianie plusów jest "niesuszne" (to po żoliborsku) :-D

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @ewaryst-fedorowicz
7 stycznia 2020 21:50

Cóż tu można powiedzieć? USA się wypowiedziało, NATO się wypowiedziało, Polska? zrobiła tą konferencję i może wystarczy.

Entuzjastów Fortu Trump, twitty samego Trumpa może toszeczkę otrzeźwią. Będzie jak z Krzyżakami.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @porfirogeneta 7 stycznia 2020 21:50
7 stycznia 2020 21:55

@porfirogeneta

Ich nic  nie otrzeźwi, bo ich entuzjazm jest komercyjny :-D

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @ewaryst-fedorowicz 7 stycznia 2020 21:48
7 stycznia 2020 21:56

Ja nie piję ...ale dam się zaprosić na malutkie piwo.

:)

 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @ewaryst-fedorowicz
7 stycznia 2020 21:57

Ja oczywiście dałem plusa. I zastanawiam się czy nie przerzucić się na bardziej błazeński styl pisania tekstów. Po co pisać serio skoro ludzie biorą tą „rzeczywistość” na serio? Przez co nigdy nie dadzą plusa twojemu tekstowi, który jest na serio ale nie traktuje tego serio?  Błazenada wydaje się być lepszym środkiem przekazu :P

zaloguj się by móc komentować

genezy @smieciu 7 stycznia 2020 21:57
7 stycznia 2020 22:16

Takim pisaniem na serio można zajechać niejedno czasopismo- nie wydaje się, że formalne pisanie ma głębszy sens, dlatego że nie na tym polega ważność informacji.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @ewaryst-fedorowicz 7 stycznia 2020 21:55
7 stycznia 2020 22:23

Znam osobiście takich szczerych, jak step ukrainny, entuzjastów, którzy są komplentnymi gołodupcami; "Pieniądze to nie wszystko" Jak głosił  tytuł pewnej  postpeerlowskiej produkcji.

Kibicostwo to choroba psychiczna. 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @ewaryst-fedorowicz
7 stycznia 2020 22:55

"...wystarczy, że jeśli wszyscy opozycyjni kandydaci na prezydenta „kraju nad Wisłą” zadeklarują w maju, że nie naszą sprawą, to jest jest wysyłanie żołnierzy (tropem armii Andersa i towarzyszącej jej armii uchodźców z sowieckiego piekła) do gościnnego Iranu,..."

Ten Iran, od wielu dekad rzadzany przez ajatollahow, nie jest za bardzo goscinny. Szacha skasowaly zachodnie sluzby [Brytyjczycy, Amerykanie pewnie tez sie podpieli] i zainstalowali Chomeiniego i jego nastepcow.

Znajde link do ciekawych informacji to wrzuce.

Dzis podczas pogrzebu zabitego iranskiego watazki wybuchla panika, podczas ktorej stratowano kilkadziesiat osob a kilkaset zostalo rannych.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewaryst-fedorowicz
7 stycznia 2020 23:01

Super...

... Panie Ewaryscie,  naprawde extra  !!!

zaloguj się by móc komentować

tomciob @ewaryst-fedorowicz
7 stycznia 2020 23:14

Witam.

Choć rzadko komentuję pańskie teksty zrobię tu mały wyjątek. Pierwszy będzie dotyczył święta Chanuki w Pałacu Prezydenckim, ostatniej Chanuki. Pan prezydent wystosował list z okazji tego święta

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/inne/art,1260,zyczenia--dla-spolecznosci-zydowskiej-w-polsce--z-okazji-chanuki.html

ale to, że nie został opublikowany moment zapalenia świec w Pałacu Prezydenckim nie znaczy, że tego zapalenia nie było. Wypada więc stwierdzić, że nie wiemy czy ono było czy go nie było. Druga uwaga jest z dnia dzisiejszego. Dzisiaj mieliśmy Radę Gabinetową po której do mediów przemawiali pan Prezydent i pan Premier. W tej kolejności w której opisałem. Pan Prezydent przemawiał standardowo jak zawsze, ale pan Premier, który mówił po panu Prezydencie przemawiał też standardowo, jak zawsze, ale z o wiele większą swobodą, swadą i lekkością formułowania słów. I ta różnica była na tyle mocno widoczna, że mowa ciała (mimika twarzy) pana Prezydenta bardzo wyraźnie pokazywała jego niezadowolenie z tego, przypadkowego przecież, porównania. To zaś oznacza, że ta mina (MPK) nie była planowana i ktoś popełnił błąd. Błąd wizerunkowy. A jak pokazuje notka w polityce bardzo trudno uwierzyć w błąd. O co więc chodzi? Może Pan będzie wiedział.

Z pozdrowieniami

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @ewaryst-fedorowicz
8 stycznia 2020 00:08

Jeszcze raz dziekuje`za`zyczenia` noworoczne:))

W`załączeniu`przekazuję linka  do wywiadu`analizy`amerykańskiego`historyka`E Michaela`Jonesa`a `temat   sytuacji prezydenta Trumpa i  zabójstwa gen`Sulejmaniego

https://www.youtube.com/watch?v=AYFiv73kQis

The New Iranian Crisis - E. Michael Jones' Analysis

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @pink-panther 8 stycznia 2020 00:08
8 stycznia 2020 00:15

Nooo....nie miłość proszę. Nie lubię facetów z ,, pożyczką :))))

Tlenionych. Szlachetna siwizna to jest ,,to,,.

:)

 

zaloguj się by móc komentować

TomaszM @pink-panther 8 stycznia 2020 00:08
8 stycznia 2020 06:46

Dzięki za linka.
' ... american deep state wants a war because it's living out of the war ...'
https://www.youtube.com/watch?v=AYFiv73kQis 

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @tomciob 7 stycznia 2020 23:14
8 stycznia 2020 07:41

@tomciob
" nie został opublikowany moment zapalenia świec w Pałacu Prezydenckim nie znaczy, że tego zapalenia nie było. "
to fakt - ale jeśli to by się wysypało (wszystko sie rejestruje, taka prawda) to MPK lezy i kwiczy.
A że list wysłal  napisałem.

A w - pardon - słodkim pierdzeniu MM jednak bije MPK na głowę.
 

zaloguj się by móc komentować


ewaryst-fedorowicz @pink-panther 8 stycznia 2020 00:08
8 stycznia 2020 07:43

@pink-panther

W przyszłym roku chyba sobie zyczenia odpuszczę, bo wychodzi na opak :-D
A link zaraz czytam

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Paris 7 stycznia 2020 23:01
8 stycznia 2020 07:44

@Paris

Extra to będzie dziś - Iran walnął po jankeskich bazach w Iraku

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Szczodrocha33 7 stycznia 2020 22:55
8 stycznia 2020 07:47

@Szczodrocha33

Szach handlował z socstranami - z PRL też.
Emancypował się, ale zamiana go na ajat. to błąd - przecież ropa, którą USA do niedawna masowo importowały przez to stała się droższa.
A dzis Polacy jezdzą do Iranu (nawet Polka na rowerze z bambusa!) i wracają cali

zaloguj się by móc komentować

tomciob @pink-panther 8 stycznia 2020 00:08
8 stycznia 2020 08:43

Najciekawszy, jak dotąd, polski tekst dotyczacy ataku Amerykanów na Sulejmaniego przeczytałem już 3 stycznia na stronie PCh24.pl:

https://www.m.pch24.pl/iran-grozi-miazdzaca-zemsta--kim-byl-zabity-przez-amerykanow-szef-elitarnej-jednostki-specjalnej-,73112,i.html

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @smieciu 7 stycznia 2020 21:57
8 stycznia 2020 08:56

Ten styl pisania jest powodem braku plusa z mojej strony - to się okropnie czyta i trudno ogarnąć wątek. Finalnie jedyną pozytywną postacią całego tekstu pozostaje Putin. 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @tomciob 8 stycznia 2020 08:43
8 stycznia 2020 08:59

Co ciekawe w żadnej, jak do tej pory analizie, nie przeczytałem o najbardziej prawdopodobnych powodach ataku na Sulejmaniego. Ze strategicznego punktu widzenia celem tej wojny, a jest to wojna skoro strzela się skutecznie i bez obawy o konsekwencje do szefa sił specjalnych Iranu, to na końcu muszą być jakieś cele. Cel jest moim zdaniem jeden. Niedopuszczenie do powstania perskiego atomu. Zagraża on bowiem w sposób bezpośredni i fizyczny Izraelowi i to zagrożenie musi zostać wyeliminowane. Jak daleko mogą się posunąć USA w celu wyeliminowania tego zagrożenia? Moim zdaniem granicy nie ma bo atak na Sulejmaniego odczytuję jako sygnał braku tej granicy. A wojna ma to do siebie, że cel strategiczny musi zostać osiągnięty albo się wojnę przegrywa. Tak więc, wracając do tematu notki - Donald Trump, nasz miłość i nadzieja - nie ma to znaczenia czy to akurat Donald czy ktoś inny będzie prezydentem USA. Jeśli powstanie perskiego atomu nie zostanie powstrzymane trudno wyobrazić sobie dalsze istnienie Izraela w takich okolicznościach. Tak więc, moim zdaniem, Donald jest tylko drobnym fragmentem tej układanki.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @tomciob 8 stycznia 2020 08:59
8 stycznia 2020 09:02

Bym na to tak samo patrzył. Generalnie warunkiem istnienia Izraela jest spalona ziemia wokół. 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Grzeralts 8 stycznia 2020 09:02
8 stycznia 2020 09:47

Nie przesadzajmy. Wojna na razie się zakończyła. Iran uderzył rakietowo na dwie bazy amerykańskie, Donald po ataku napisał że jest o'key i wszyscy siadają do rozmów i negocjacji. A co do spalonej ziemi wokół to kto ją ma palić?

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 8 stycznia 2020 08:56
8 stycznia 2020 09:48

Niech smieciu piszę jak pisze.....plusy nie takie ważne.

Ciekawie pisze.

.

 

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Maryla-Sztajer 8 stycznia 2020 09:48
8 stycznia 2020 11:34

No nie wiem... Jeśli się tak naprawdę "nie widzi", dlaczego likwidacja takiego człowieka jak Sulejmani ma naprawdę strategiczne (no dobrze, niech będzie że taktyczne) znacznie, naprawdę bez znaczenia już przez kogo (i jaki wpływ ma na to Polska), to moja przynajmniej "ciekawość" ustępuje miejsca zaskoczeniu (o ile nie podejrzliwości)

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @OdysSynLaertesa 8 stycznia 2020 11:34
8 stycznia 2020 11:38

A "pazerność" na plusy/lajki, tudzież sugerowanie ich braku bojaźnią czytelników przed władzą portalu, też o czymś świadczy :)

zaloguj się by móc komentować


olekfara @darkforce 7 stycznia 2020 21:27
8 stycznia 2020 12:25

A co u Pana Ewarysta w nagłówku bloga jest: "... w marketingu politycznym robię..". I jak tu dawać plusy?

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @tomciob 8 stycznia 2020 09:47
8 stycznia 2020 12:40

Po prostu nic poważnego nie może istnieć w bezpośrednim sąsiedztwie..

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @OdysSynLaertesa 8 stycznia 2020 11:34
8 stycznia 2020 13:17

Mnie nic nie zaskakuje. 

Skrzywienie zawodowe Mości Odysie

.

 

zaloguj się by móc komentowaćDraniu @ewaryst-fedorowicz
8 stycznia 2020 14:14

Koszty za tzw. irańska gościnę ponosił Rząd Polski w Londynie , to nie była bezinteresowna gościna.. Wszystko zostało opłacone. Także sugestie  ,ze nas ugoszczono darmo sa troszkę nadinterprtacją.. Generalnie temat kosztów jakie wowczas ponieslismy w całej historii armii Andersa ,to jest bardzo ciekawy temat..I warto odpowiedzieć na pytanie ,jakie państwa wowczas mialy olbrzymi wplyw na Iran.  

Natomiast współcześnie żaden z żołnierzy nie wybiera się na tzw. misje za polską zawodową pensyjkę , a pobór jest tzw ochotniczy..Żołnierze za swoje misje otrzymują solidny żołd.  Wojskówa dla mnie zawsze jest byla i bedzie panstwem w państwie, w zwiazku z tym wyzbylem sie calkowicie emocji.  

Może zacznijmy rozmawiać rowniez o pieniądzach, a historycznie zblizymy się do prawdy.  

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Maryla-Sztajer 8 stycznia 2020 13:43
8 stycznia 2020 14:21

My leżymy i daleko, i w samym Izraelu naraz. Poniekąd. I w niezłym towarzystwie.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 8 stycznia 2020 14:21
8 stycznia 2020 14:52

Bo najważniejsze jest ,,dobre towarzystwo,, :))))

.

 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Grzeralts 8 stycznia 2020 12:40
8 stycznia 2020 15:30

poważnego ? No to proszę:

Czy Izrael jest państwem teokratycznym? 

Pyta arabski dziennikarz ministra oświaty w Izraelu.

Odpowiedź:  "...."

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @saturn-9 8 stycznia 2020 15:30
8 stycznia 2020 15:34

O! Witam...

....Pan się zna. Co to 2 styczeń 2020

?

 

zaloguj się by móc komentować


MZ @Draniu 8 stycznia 2020 14:14
8 stycznia 2020 15:56

Ciekawy jestem czy na tych "misjach" są kapelani.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Grzeralts 8 stycznia 2020 08:56
8 stycznia 2020 17:00

@Grzeralts
I dlatego najszczerzej do czytania moich tekstów zniechęcam - mam nadzieję, że Pan sobie ten masochizm w końcu daruje.

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @tomciob 8 stycznia 2020 08:43
8 stycznia 2020 17:00

Może jednaka są lepsze teskty

Dr Wojciech Szewko  w Mediach Narodowych  ma od pewnego czasu  interesujące wystąpienia a  ostanie wypowiedzi  spokojnie tłumacza  zawiłości konfliktu z Iranem.    

Jeszcze ciekwsze spojrzenia to wywiada Polaka  Paweł Rakowski z Libanu 

https://nczas.com/2020/01/08/iii-wojna-swiatowa-w-iranie-ekspert-jest-pewien-ze-nie-wybuchnie-to-zydzi-i-arabowie-chca-zniszczyc-iran-video/

I parę uwaga do rozważenia po Ataku:

Irak - zjednoczenie różnych frakcji szyicki po zagładzie generała, a arabscy szyici to jednak coś innego niż perscy szyici.  

Iran - śmierć generała bardzo wzmacnia obecna ekipę, cementuje naród w obiczu straty i zagrożenia ale i eliminacja  ważnej postacji na wewnętrzne szachownicy politycznje pozwala na wiele ruchów.

Takich zupełnie nie spodziewanych elementów w bilansie  zysku i strat jest więcej. 

Czyli mówiąc  krótko  - to że ktoś zburzył ułożoną  mozikę nie znaczy że nie ułoży się ze skorup innej.

Co jest interesujące w dynamice Bliskiego Wschodu to że projekt i cel pierwotny [który uruchomił destrukcje] da zupełnie inny efekt końcowy.

Ot przykład  Syrii  fakt zabity generał ustarował ekipę z Damaszku i mogła wysłać w kluczowym momencie kilkanaście tysięcy  bokojowników  szyicki ale mógł to zrobić bo zawarzył jeden czynnik  część klanów sunnickich podjęła się obrony obozu rządowego alawitów [czyli zmiana frontu  wczęśniej uzgodnionego].   

Co do celu eliminacji generała może on być jeszcz inny - jeżeli patrzymy na opisy świata arabskiego  i roli przywodców to ruch i energia dzialania społeczeństwa jest wokół wybitnych jednostek np. Naserr, Arafat.   Zatem dekapitacja przywódcy to najbardzie skuteczna forma rozproszenie energi społecznej w dłuższej perspektywie. 

Jak to się ma do Persów - to już musiał oszacować a za chwilę  zweryfikować  ośrodki anlityczne z Białego Domu.   

I taka syntetyczny  notka o Persach 

https://www.salon24.pl/u/marek-w/1010766,persowie-wyjatkowo-pechowy-narod

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Draniu 8 stycznia 2020 14:14
8 stycznia 2020 17:10

@Draniu
Dla lawirującego miedzy Osią a Aliantami Iranu przyjecie na swe terytorium nie tylko obcej armii, ale i tysięcy chorych (a tak - chorych, często wręcz umierających) ludzi było decyzją ryzykowną, tym bardziej, ze Iran doskonale pamiętał , że o mało co nie został podzielony na kolonie sowiecką i angielską>
A o możliwości (konieczności?) wprowadzeniu przymusowego poboru do wojska ciekawie mówił prof Chodakiewicz w swoim wywiadzie dla Artura Dmochowskiego w książce
"Między Unia a Rosją".

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @ewaryst-fedorowicz
8 stycznia 2020 17:54

Robi się poważnie. Mam młodych kuzynów w wieku poborowym, jeden uczy się latać. Jako ciotka wolałabym chyba żeby latał na drzwiach od stodoły. Szkoda każdej kropli polskiej krwi. Wystarczy że czerwone maki wyrosły na Monte Casino.

To nie nasza wojna. Omińmy tę kolejkę. Każdy kto nas do niej pcha, jest moim śmiertelnym wrogiem. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Rozalia 8 stycznia 2020 17:54
8 stycznia 2020 18:00

Tak jest Rozalio.

Ale nikt nas nie pyta

.

 

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Rozalia 8 stycznia 2020 17:54
8 stycznia 2020 19:20

@Rozalia

Czy ma Pani jakiekolwiek złudzenia, iż Pani argumentacja może być wzięta pod uwagę przez któregokolwiek z absolwentów Szkoły Liderów Cioci Magdalenki?
Albo przez wysługujących się im dziennikarzy komercyjnie niepokornych?

Bo ja nie mam żadnych.

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @tomciob 8 stycznia 2020 08:59
8 stycznia 2020 19:48

Tak...

... z grubsza to tak wlasnie wyglada... ale to naprawde nie nasz problem  !!!

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Grzeralts 8 stycznia 2020 09:02
8 stycznia 2020 20:06

I na wsiakiji słuczaj ...wkoło nas.

.

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewaryst-fedorowicz 8 stycznia 2020 19:20
8 stycznia 2020 20:11

Ja tez nie mam zadnych zludzen...

... a wiadomo wszem i wobec, ze "absolwenci"  szkoly  liderUF  cioci  Magdalenki  siedza  W  KIESZENI  naszyH  sojOsznikUF  !!!...  powiazani sa z nimi  NA  AMEN,  a  "chakow"  majo na siebie,  ze  ho, ho... albo i wiecej.

Predzej  narod sprzedadza  niz  grzecznie  "odmowio"... zreszta zawsze narod sprzedawali...

 

... taka to u nich  KANCIARZY  "tradycja"  !!!

 

Coz  narod musi tylko  uwaznie obserwowac tych  politycznych,  zaklamanych  matolow politycznych - "grajcarow na roznych fortepianach" -  jak "rozegraja"  te  deta  ustawke  !!!

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ewaryst-fedorowicz 8 stycznia 2020 17:00
8 stycznia 2020 20:14

Ten konkretny mię się nie podobał. I to zasadniczo technicznie, nie merytorycznie. Za bardzo w stylu Pietrzaka, Jana.

zaloguj się by móc komentować

MZ @Nieobyty 8 stycznia 2020 17:00
8 stycznia 2020 21:02

Z wywiadu P.Rakowskiego wyłania się ciekawy i inny obraz BW a bardzo sympatyczny Liban i Iran

zaloguj się by móc komentować

Draniu @ewaryst-fedorowicz 8 stycznia 2020 17:10
8 stycznia 2020 21:03

Jak ja płacę za hotel, to ja mam byc wdzięczny hotelowi za to że mnie ugoscił i z tego tytułu mam mu wystawic tablice pamiątkową  w ramach tego ze mnie ugoszczono? Nic Iranowi nie jestesmy dłużni, ani nie musimy być wdzieczni... Dostali za to kasę i to sporą, a że ja Angole w czesci przejęli to już jest inna sprawa..  

Ta gościna byla wyznaczona przez Aliantów i tyle... Iran wowczas nie lawirował, tylko nie miał praktycznie nic do gadania, musiał spelniac dyspozycję Aliantow 

Przypomnę ze rzad w Londynie pożyczył na tworzenie armii ponad 124 mil funciakow.. 

 I to sa konkrety... 

Emocjonalny spojrzenie na sprawę wydaje mi się  słabym kierunkiem.. A malaria jest charakterystyczna choroba dla tamtych wlasnie terenów.. 

 

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @MZ 8 stycznia 2020 21:02
8 stycznia 2020 21:58

Radio Wnet otworzyło Studio Bejrut a  P.Rakowski jest współpracownikiem tego studia tak jak i Kazimierz Gajowy.  Ten obraz jaki przedstwią w swoich rozmowach to osąd rzeczywistości przez  chrześciajn z Libanu jak tam widzi się i ocenia wydarzenia na Bliskim Wschodzie.  

Ta mała promocja tego Studia wynika z tego że trzeba wysłuchać oceny wydarzeń z różnych źródeł perspektyw i różnych ekspertów.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Draniu 8 stycznia 2020 21:03
8 stycznia 2020 22:02

@Draniu
 

" Nic Iranowi nie jestesmy dłużni, ani nie musimy być wdzieczni.. "
"...to sa konkrety... Emocjonalny spojrzenie na sprawę wydaje mi się  słabym kierunkiem.. A malaria jest charakterystyczna choroba dla tamtych wlasnie terenów.."

A w sumie to mi się podoba:

- wszak konkretem jest, że to ta kanalia Roosevelt sprzedał nas (utajniając ten fakt, tak  jak Hitlet i Stalin utajnili słynny protokół swego paktu) ) Stalinowi w 1943 w Teheranie (Jałta to był już tylko deser), i to on ma na rękach polską krew, będącą wynikiem tej zdrady
- to Roosevelt i kolejni prezydenci ukręcali  łeb zbrodni katyńskiej,

"to są konkrety"
"Nic USA nie jestesmy dłużni, ani nie musimy być wdzieczni.. " itd itp

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Grzeralts 8 stycznia 2020 20:14
8 stycznia 2020 22:06

@Grzeralts
A mnie się nie podoba pańskie niepodobanie. Za bardzo w stylu  Holeckiej. Danuty.

zaloguj się by móc komentować

klon @tomciob 8 stycznia 2020 08:59
8 stycznia 2020 22:51

"Jeśli powstanie perskiego atomu nie zostanie powstrzymane trudno wyobrazić sobie dalsze istnienie Izraela w takich okolicznościach." 

Nie wierzę, że Iran jako pierwszy użyje broni nuklearnej, nie będąc zagrożonym "eksterminacją". Atak atomowy byłby podpisaniem "wyroku śmierci" dla całego narodu irańskiego.
ak dla mnie Iran próbuje znaleźć środek odstraszania, taki jaki posiada Izrael. To właśnie Izrael robi wszystko aby do konfliktu z Iranem doszło. 

zaloguj się by móc komentować


klon @porfirogeneta 8 stycznia 2020 22:59
8 stycznia 2020 23:07

 A na czyj komentarz odpowiadałem?

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @MZ 8 stycznia 2020 21:02
8 stycznia 2020 23:12

Iran jest bardzo sympatyczny, jak tam byłem, to słowo "Lachistan" wymawiano z szacunkiem i sympatią. Najlepsze są parki które zaludniają się wieczorami, całe, dość liczne rodziny (standard mieszkania w Teheranie to 180m2, dwie łazienki, pięć sypialni), u nas o tej porze w parkach kogo spotkamy?  

zaloguj się by móc komentować

Draniu @ewaryst-fedorowicz 8 stycznia 2020 22:02
8 stycznia 2020 23:39

Jednak ja dostrzegam różnicę między USA . a muzułmanami.. A Polska jest za cienkim Bolkiem żeby o czymś w ogole samodzielnie mogła decydować.. Sojusz z USA jest optymalnym wyjściem w tej sytuacji.. Oczywiście to jest tylko moja opinia..  I tak nie mamy i nie będziemy mieli wplywu na nic , tym bardziej my komentatorzy :)  

zaloguj się by móc komentować
ewaryst-fedorowicz @smieciu 7 stycznia 2020 21:57
9 stycznia 2020 09:26

@smieciu

Pani Pantera podrzuciła mi link - ciekawie sie słucha, tym bardziej, że ten Amerykanin, w odróżnieniu od badziewiarzy z CNN na przykład, pięknie , wyraźnie mówi po ... angielsku :-)
https://www.youtube.com/watch?v=AYFiv73kQis

A co do stylu pisania: " zastanawiam się czy nie przerzucić się na bardziej błazeński styl pisania tekstów. ".

IMO połowiczność typu "bardziej błazeński styl" nie zadziała - niestety styl musi być albo błazeński po całości - albo sierioznyj, jak u za przeproszeniem Kuźmiuka :-P

zaloguj się by móc komentować

MZ @porfirogeneta 8 stycznia 2020 23:12
9 stycznia 2020 12:48

Wiem,żony siostrzeniec był w Iranie i nie może się nachwalić,jacy ludzie,bezpieczeństwo i sympatycznie,

zaloguj się by móc komentować

smieciu @ewaryst-fedorowicz 9 stycznia 2020 09:26
9 stycznia 2020 14:58

Obejrzałem pierwszą połowę. W sumie niezła wypowiedź tego człowieka. Tło naszkicował podobne do mojego. Chociaż później skupia się na Izraelu. Tak swoją drogą fajnie posłuchać mediów gdzie można sobie tak otwarcie jechać po tym kraju. Jak człowiek pomyśli że na samą myśl o czymś 10x słabszym członek naszego rządu by się zesrał w gacie to czuć ten kontrast. Z drugiej strony jednak czuć że coś tu nie gra. Izrael jest zły a Trump? Jak brzmi pomysł że to gra w obliczu Impeachmentu? Czy możemy traktować na serio człowieka, który grozi niszczeniem zabytków? Może Izrael i Trump odgrywają tą samą rolę? Choć ich działania są realne i też ważne to jednak służą odwróceniu uwagi od rzeczywistej istoty sprawy? Są głównie wdzięcznymi obiektami do tworzenia teorii, znakomicie skupiając na sobie uwagę tłumu, oficjalnej polityki i wolnej myśli blogerowej ;)

 

zaloguj się by móc komentować

manama1 @ewaryst-fedorowicz
9 stycznia 2020 15:53

A to ciekawe - "Czy możemy traktować na serio człowieka, który grozi niszczeniem zabytków?" - otóż nie możemy, ( i co gożej sami Amerykanie nie mog a) boz to oni sami zorganizowali  - i storzyli tak naparwdę podstawy prawne pod ochrone zabytkow w Pakcie Waszyngtonskim z 1935. (no sa jeszcze konwe3ncje haskie z przęłomu XIX i XX- ale to PW sie liczy). Jest  takie zdjęcie jak prezydent R. siedzi zadowolnony za stołem konferencyjnymi sie kulturalnie rozpiera.......

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @ewaryst-fedorowicz
9 stycznia 2020 15:59

@smieciu

Odsłuchałem całość i dla mnie kluczową jest konstatacja  wywiadowanego, że gdyby wygrała ta satanistka (dookreślenie moje)  Clinton, już mielibyśmy wojnę z Rosją, co wśród pelikanów wywołuje orgazm, ale pamiętajmy, że "w kraju nad Wisłą" żyją nie tylko pelikany i lemingi, ale całkiem jeszcze sporo normalnych ludzi.

W tym kontekście Trump jest "mniejszym złem" (to też moje dopowiedzenie), ale wg  nagranego w zasadzie nie ma  dobrego wyjścia, w związku z czym miota się w koszmarnym a permanentnym stresie (słowo stres pojawia się nie tylko raz) , walcząc o polityczne przeżycie.

Tak czy inaczej, mamy ciekawe czasy :-/
 

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @manama1 9 stycznia 2020 15:53
9 stycznia 2020 18:20

@manama1

A o tym smaczku nie wiedziałem - ale pocieszam się, że najwyraźniej nie wiedział o tym Trump :-D

zaloguj się by móc komentować

Paris @smieciu 9 stycznia 2020 14:58
9 stycznia 2020 21:07

... "Jak czlowiek pomysli, ze na sama mysl o czyms 10x slabszym czlonek naszego rzadu by sie zesral w gacie to czuc ten kontrast."...

 

Wezykiem, wezykiem...

... to jest to  SLUZALCZOSC... i brak zdecydowania u tych blaznow z naszego rzadu  jest naprawde  PORAZAJACA  !!!

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @MZ 9 stycznia 2020 12:48
9 stycznia 2020 21:12

"Kto podróżuje, nigdy nie marnuje pieniędzy", byłem; widziałem pałace Szaha (z Czechosłowackimi żyrandolami)  kolekcje samochodów, pozłacane "UZI" jako dar ministra obrony Izraela dla ministra Obrony Iranu, nawet był w tym muzeum, pewnie jest tam do tej pory, pozłacany AK47 od ministerstwa obrony Iraku. Nic nie zmyślam.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @klon 8 stycznia 2020 23:07
9 stycznia 2020 21:17

Użutkownika tomcioB, dalej nie wiem czyj to cytat.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Maryla-Sztajer 9 stycznia 2020 08:39
9 stycznia 2020 21:24

Droga Pani, to że ciepło wyrażam się o Iranie i mam same pozytywne doświadczenia, czyni ze mnie wg pani miłośnika "Wielkiej Lechii", śmiała teza; proszę dalej.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Draniu 8 stycznia 2020 14:14
9 stycznia 2020 21:32

Persja, bo tak się ten kraj nazywał podówczas, był pod okupacją Brytyjsko-Radziecką, Miś Wojtek był z Iranu, tak przy okazji; radzę poczytać wspomnienia. No i w ogóle się dokształcić w temacie.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Draniu 8 stycznia 2020 14:14
9 stycznia 2020 22:06

Za wszystko zapłacono. ale oczywiście Brytyjczykom, płk Matuszewski dobrze się spisał i te 72 tony "polskiego" złota dotarły w końcu tam gdzie trzeba, ciekawe ile dział przeciwpancernych można było sobie za to kupić? Nie w tym rzecz, wiadomo że koszty wojny finansuje przegrany. Czytał pan jakieś wspomnienia z pobytu "Armi Andersa" w Iranie? Pewnie nie? Btw "PSL" Jak było o uchodźcach. coś tam zgodnym chórem pieprzyli o jakimś Macharadży, ciekawe kto im kazał, bo przecierz ta banda nieuków sama tego nie wymyśliła. Gospodarz zarzadził żeby nie wrzucać obrazków tylko linki, to się tego trzymam https://www.szalonewalizki.pl/dulab-cmentarz-polski-w-teheranie/ Są i inne w Isfachanie i bodajże w wTebrizie, no i poza granicami Iranu. Nikt tam niczego do pudełek z OSB nie zamyka...

zaloguj się by móc komentować

Paris @porfirogeneta 9 stycznia 2020 22:06
9 stycznia 2020 22:36

Milo sie czytalo, obejrzalo i sluchalo tego linka... naprawde super  !!!

Natomiast - nie chce sie sluchac i patrzec na tych debili co to "szukaja wojny"... naprawde niedobrze sie robi jak pieprzy glupoty taka Fotyga... a z Blaszczaka robio "negocjatora pokojowego" !!!

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Nieobyty 8 stycznia 2020 17:00
10 stycznia 2020 12:31

Nie wiem jak to powiedzieć w aktualnych okolicznościach przyrody ale przeczytałem tę notkę i komentarze pod nią i są, jak dla mnie, ciekawe. Wrzuciłem w Google na szybko hasło wojna sunnicko-szyicka i ciekawy wydał mi się również link "Instytutu Obywatelskiego" (PO, Jarosław Wałęsa) opisujący tę układankę:

http://www.instytutobywatelski.pl/15915/komentarze/bliskowschodni-konflikt-xxi-wieku-szyici-vs-sunnici

autorka, Paulina Biernacka - doktorantka  Instytutu Studiów Politycznych PAN, a tekst został opublikowany w lipcu 2013 roku. Spojrzenie pod kątem religijnym na ten konflikt daje mi pewną perspektywę która, jak dla mnie, nie jest bez znaczenia.

 

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @tomciob 10 stycznia 2020 12:31
10 stycznia 2020 16:43

Konflikt Sunnicki -szyicki, o to tylko zarys mglisty problemów. W islamie są kolejne filary , gałęzie, ale i odłamy - w dużej części skonfliktowane .

I przykład Persowie jako Szyici wspomagają w Syrii heretyków jaka Alawitów, [a po części] Druzów, a w Jemenie nurt Zajdytów. Co jest ciekawe te wszelki herezje/nurty w obrębie islamu – tworzone są w jednym miejscu a potem przesuwane na szlaku handlowym w inne. I co istotne herezje w obrębia islamu nie mają tego resursu w czasie jak u protestantów – może to otoczenia ale one są utrzymywane by użyć je po setkach lat np. Alawici przetrwali ale dopiero w XX wieku przejęli władze w Syrii. Tak samo w Libanie – szyici też byli nielicząca się grupą pod dominacją ale wynik wojny domowej i dziś oni rozdają karty.

Kolejna warstwa to zakony sufich i bractwa religijne [duże znaczenie historyczne w pewnych odległych regionach jak Senegal, Turcja, Pakistan, Kaukaz itd.]

Na to nakłada się podział na klany [np. Kurdowie] plemiona i narody oraz stare więź handlowe oraz przesiedlenia z epoki Osmanów jak nowe osadnictwo Czerkiesi [ gwardia w Jordanii, czy w Libii – Musrata] czy wypędzenia Ormianie, Grecy. By jeszcze to zagmatwać dochodzą inne małe grupy religijne [liczne kościoły wschodnie] no i wymysł XX wieku czyli nurty polityczne [panarabizm, socjalizm]  Na sam koniec mamy herezje jak wahabizm który obecnie się rozpycha i jego mutacje jak islamizm.  Stąd i podziw dla ludzi zawodowo zajmują się a Bliskim Wschodem że potrafią rozróżnić i zapamiętać nazwy poszczególnych milicji i bojówek i ich zmian nazwy.

To sygnalizowanie bardzo różnych siatek i zaszłości historycznych – jest uproszczonym wytłumaczenia dynamizmu na Bliki Wschodzie dlaczego sojusze są nie trwałe i zmienne.

Zatem konflikt sunnitów i szyitów – on też jest zmienny bo jeszcze niedawno Partia Oporu [Hezbollah] była ogólnie szanowana przez arabska ulicę za wygrana wojna w Libanie z IDF, ale gdy weszła do Syrii i zniweczyła plany obalenia Alawitów zaczęto medialnie ich mocno oczerniać.

A wracając do Iranu – to też jest tygiel nie sami Persowie tam żyją są i Azerowie i Turkmeni i jeszcze parę grup. Taki sam podział jest wśród elit bo jest i duchowieństwo i noworysze [prozachodni] którym się marzy rola oligarchów w Rosji oraz bazar [klany handlowe] oraz siłownicy itd.

Mord na generale cementuje Iran - daje mu nową siłę po pewne zapaści oferty rewolucji islamskiej, ten istotny gracz który odszedł ze sceny politycznej osłabia już nadwyrężone biologię elity duchowieństwa szyickiego oraz tonuje nastroje społeczne wynikłe z bardzo kiepskie sytuacji gospodarczej. Zanim ostatnio odkryte złoża ropy i rud pierwiastków ziem rzadkich – wymuszą powrót Iranu do gospodarki światowej – nowe sankcje nie będą generowały buntów społecznych coraz szerszych.

Kluczowym pytaniem na które odpowie przyszłości – to w czym była siła generała czy był to wybitny talent wojskowy i polityczny czy efekt pracy licznego zespołu. Jeżeli on dawał twarz efektowi pracy jego zaplecza to sytuacja będzie ciekawa. Brak Arafata mocno podkopał siłę Palestyńczyków oraz ich widzenie pola gry [ np. Hamas który zamiast stać przy Damaszku wybrał Katar i potem się miotał] zatem czy odejście gen. Sulejmaniego będzie miało ten sam efekt.

Obstawiam że takim wskaźnikiem pozycji Iranu po zamachu będzie Jemen – tam zobaczym siłę czy upadek Teheranu.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Nieobyty 10 stycznia 2020 16:43
10 stycznia 2020 21:23

Natstępny "analityk za piątkę", nie ma głębszego podziału w świecie Islamu niż konflikt Sunnici-Szyici, to jest jak Wojna Trzydziestoletnia, która trwa od czasów bitwy pod Karbalą i nie mówię tutaj o walce polskich i bułgarskich żaołenierzy z bojówką Al-Sadra.

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @porfirogeneta 10 stycznia 2020 21:23
10 stycznia 2020 22:43

A ta wycieczka osobista -  w jakim celu.  Nie ma jak ad rem to ad personam.

W każdej wielkiej religii jest podział i konflikt wewnętrzny np. w chrzecijaństwie konflikt patriarchy Rzymu z resztą patryjarchów itd. to że islam sankcjonuje przemoc zatem konflitk jest głębszy i krwawszy.

Ostatnimi czas chyba więcej sunitów wymordowali sunicy islamiści.

A co do  Al-Sadra - jeszcze nie dawno negocjował z Saudami bo mu uwierała dominacja Persów a dziś godzi się na jedność ugrupowań szyickich. 

I własnie po to Sulejmani wizytował Bagdad - chodziło o problemy wewnątrz szyickich ugrupowań oraz ofertę saudyjską.

Ale  po co pisać i tak dostanie się etykietę kiepskiego analityka - no cóż i czytelnik dośćc kiepski jak go komentuje.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Nieobyty 10 stycznia 2020 22:43
10 stycznia 2020 23:01

"Osobista" byłaby gdybym pana/panią znał, a tak nie jest. namnożyło się różnych Think-Tanków czyli farm trolli, to i człowiek podejżliwy się robi, co w tym dziwnego? Konflikt na Bliskim wschodzie jest religijno etniczny, z elementami zewnętrznymi, w polskim think tanku jużbym z dziesięć koła za to trafił. Pozdrawiam.

porfirogeneta

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Nieobyty 10 stycznia 2020 22:43
10 stycznia 2020 23:07

Co pan jeszcze chce ad rem? O święcie Aszura pan słyszał? pewnie nie? O jego genezie? Pewnie nie? 

O Cud pod Empel nawet nie zapytam.

Uczcie się ludzie bo źle będzie.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Nieobyty 10 stycznia 2020 16:43
10 stycznia 2020 23:16

Ciekawe, dziękuję. 

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @porfirogeneta 10 stycznia 2020 23:07
11 stycznia 2020 00:07

Każdy wielki konflikt ma podłoże religijne, kolejna kwestia to że dany nurt religijny [herezja] determinuje postawy wyznawców. Dzieje szyitów zdeterminowały ich kulturę społeczną oraz inny czynnik pewna forma duchowieństwa. 

To o czym się troche zapomina to dziedzictwo osmanskie - a właściwie ich podejście do kwestii religijnej - bo przez wieki były zachowane różne grupy religijne i etniczne.  Mimo pewnej opresi  Porty zachowały się liczne kościoły [np. nestoriański, jakobicki, maronicki itd.]

Dla mnie bardzie bolesne jest wyrugowanie w ostatnich stuleciach   chrześcijan różnych obrządków wschodnich z Azji Mniejszej i Bliskiego  Wschodu, a to że szyici  są w konflikcie z sunitami jest stałym elementem  starci w tym obszarze - oni w zwarciu będą ale Assyryczyków z Niniwy już na tym obszarze  nie będzie [zostanie garstka]. 

Dla świata sunnickego dziś większym wrogiem są islamiści i wahabici niż szyici.

Dziś mnie bardziej intersuje w Syrii  wyrwa w liczności  kohort wiekowych wśród alawitów z wilejatu   Lataki oraz druzów Al Suwaidy oraz chrześcijan z Homs ale i szyitów Libanu niż sytuacja  Persów.  Iran to państwo młodych ludzi i obecne burze przetrwa.

Czy jest  coś takiego jak... polski think tank... i to zajmujący się Bliski Wschodem  - jest parę ośrodków ale ich analizy służą komuś innemu niż Warszawa.

Eksperci od Bliskiego Wschodu z mediów - to jest ten sam typ co prawnicy mówiący o konstytucji [ prof Chmaj to chyba specjalista  od prawa korporacyjnego]. 

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Nieobyty 11 stycznia 2020 00:07
11 stycznia 2020 11:01

@Nieobyty

No to ja "ad chmajonam" :-D :-D :-D
Temu panu poświęcilem 9 lat temu felietonik pt. "Marka Chmaja lans konstytucyjny"

Ten pan jest cienki, jak jego prawidłowo zapadnięta klatka piersiowa - przypałętal sie kiedyś na dobrą siłownię prosto ze sklepu ze ubraniami Nike czy Reeboka, probował pogadać z dziewczynami, ale to bylo wtedy miejsce, gdzie ludzie przychodzili na trening, a nie pogaduchy z cieniasami, toteż szybka "przestał uczęszczać"  :-D
https://www.salon24.pl/u/ewarystfedorowicz/327631,marka-chmaja-lans-konstytucyjny

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @ewaryst-fedorowicz 11 stycznia 2020 11:01
11 stycznia 2020 14:11

To jest dużo szerszy temat - opis zjawiska "KULTURA BUCA".

Ta kultura [zespół zachowań] idzie w poprzek opcji politycznych ale i przez różne kohorty wiekowe.

Jak szybko osobnika o kulturze  Buca rozpoznać - a po formie wypowiedzi i mimce twarzy - bo widąc że nie szanuje słuchaczy i nimi gardzi a treśc wypowiedzi jest  lekceważąca intelekt odbiorcy a po pewny czasie irytuje tembr głosu.

"BUC"  - wie że że nie stoi za nim jego intelekt ale jest dumny że on nadaje ton narracji.  To jest jakby kiepski aktor próbował by odgrywać rolę jaśniepaństwa i wyobrażenia o zachowaniu tej klasy a jest tylko małym dorobkiwiczem o dużych kompleksach i brakach w kindersztubie. 

Co gorsza to wiele wypowiedzi jest kupowanych przez słuchczy bo oni na swoią małą skalę żyją w tej kulturze.  Przykłady takich osbników po jednej stronie  to Rzepliński, Matczak, Chmaj czy sędzia Żurek. Identyczne formy preferują też młodzie po stronie obozu władzy np. rzecznicy rządu i minsterstw, itp. tu jest problem bo ich zaplecze nie odnajdują się w tej kulturze.

A co do Iranu - właśnie pełno ekspertów o zachowanaich w/w kultury gości w mediach meainstremu i cała ich rola to wzmacniac przekaz nie wymyślony nad Wisłą.

zaloguj się by móc komentować

MZ @Nieobyty 11 stycznia 2020 00:07
11 stycznia 2020 20:42

"Dla mnie bardzie bolesne jest wyrugowanie w ostatnich stuleciach   chrześcijan różnych obrządków wschodnich z Azji Mniejszej i Bliskiego Wschodu "

Dla mnie też...

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Nieobyty 11 stycznia 2020 00:07
11 stycznia 2020 22:11

Cholera znowu następny się obrazi, ale niech tam, zaryzykuję tezę że chrześcijańswo na skutek różnych operacji militarno-politycznych już zostało z tamtego regionu wyrugowane, a w każdym razie przycięte równo z trawą. (głównie na skutek działań ISIS, które ostatnio pochwaliło zabicie Sulejmaniego).

Alawici, Druzowie, Jazydzi i inne "ptaszęta Boże" To sobie śmigały aż miło, ale za Ancient Regime w Syrii (z tego co wiem to Assad, Bashr Al, jest alawitą), a "zbrojna opozycja" jest zdeklarowanie sunnicka, Kurdowie, Turcy, Dzabat al Nusra i ISIS, wszyscy pokazują tym "paluchem do góry". Złe języki, a takich najchętniej słucham, mówią że to całe Państwo Islamskie to powstało za katarskie, saudyjskie i izraelskie pieniądze. A pierwszymi  ofiarami zawsze byli ci co ich pan wymienił; Jazydzi, Alawici, Chrześcijanie i Szyici, tak było czy nie?

Patriarchat Konstantynopola się w tej "opresji osmańskiej", się jakoś zachował i nawet w 17stym wieku emisariuszy do zbuntowanych Kozaków wysyłał. Tak chodzi o powstanie Chmielnickiego.

Na koniec dwa obrazki; ciekawe czy pan zgadnie co przedstawiają?

https://www.theyeshivaworld.com/news/featured/1409265/watch-photos-israeli-blogger-saudi-arabian-holy-site-sets-off-firestorm.html

drugie to pan zgadnie.

https://www.alo.rs/vesti/svet/iranski-general-proglasen-za-sveca-i-mucenika-vec-ga-slikaju

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @ewaryst-fedorowicz
11 stycznia 2020 23:35

@All

no proszę - nawet Onet obala mit o złych Irańczykach: "Dariusz Goczał: Irańczycy kochają Polaków"
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dariusz-goczal-iranczycy-kochaja-polakow/bf4z71l

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @porfirogeneta 11 stycznia 2020 22:11
12 stycznia 2020 00:51

Od 200 lat – chrześcijaństwo ruguje z Bliskiego Wschodu nie tyle islam ale wrogi mu zachód.

Gdy Porta upadał nasiliły się w XIX wieku rzezie w Libanie i Syrii. Kumulacja do ludobójstwo Asyryjczyków oraz Greków Pontyjskich i Ormian [ a tym to chyba Kurdowie zejść pomogli] no a na koniec przesiedlenia Greków z Azji Mniejszej.

ISIS – niszczyło nie tylko mniejszości ale było wrogie sunitom – przykład plemion beduińskich w Syrii przyjęli twarda władzę ISIS bo dawała chwilę spokoju w wojnie ale gdy ta władzą niszczyła tkankę społeczną [ np. brak poszanowania lokalnych tradycji] milicje plemienne wsparły Kurdów lub armie syryjską.

Największym przegranym w islamie są sunici bo islamiści i wahabici dają nie odrodzenie islamu ale jego dezintegrację.

To nie szyici przegrywają wojnę o przyszłość swej wiary [choć część elit perskich aż przebiera nogami przed nowa westernizacją ich kraju].

Co do wojny syryjskiej – to jak ustali Pan kto wykładał fundusze 2-3 lata przed wypadkami wiosny arabskiej na firmy budowlane [ te tunele i bunkry pod Homs czy w Ghucie to nie powstały tak ad hoc – ok instruktorzy był z Hamasu przeszkolenie przez Hezbollah tylko że akurat Hamas związał się wtedy z Katarem ale rebeliancie korzystający z infrastruktury na południu podlegali Saudom] i firmy handlująca nawozami sztucznymi, ale kto poleciła Assado doradców ekonomicznych którzy rozwalili stosunki w rolnictwie i dali exodus do miast w poszukiwaniu pracy .

O tym kto był Patriarchat Konstantynopola z czasów osmańskich decydowała dywan a bardziej suma bakszyszu jedne z frakcji greckich. Fanar pieniądze wziął to wysłał misję do Kijowa i to ludzie Zygmunta III mieli ich zatrzymać. Tradycja przekupstwa Fanaru nie wymarła bo i obecnie Poroszenko zapłacił to i dostał autokefalię.

A te obrazki niby co maja znaczyć – mało zdjęć jest na sieci – bardziej czytelne są zdjęcia sprzętu demobilu IDF zdobytym przez Hezbollah i armie syryjską w Al Kusajr.

Niech Pan wrzuci foty podoficerów Legi Cudzoziemskiej – którzy robili za instruktorów i doradców w ISIS [ parunastu Damaszek wydał Paryżowi ]

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @ewaryst-fedorowicz 11 stycznia 2020 23:35
12 stycznia 2020 01:00

Czy Gaspadin Putin nie gościł  przypadkiem w Moskwie Frau Merkel a i Iran z USA przestali wymieniać uprzejmości.

Berlin karze sługa musi - jak obecny obóz władzy uda się do Canossy czyli w worku pokutnym  do Berlina[Skopanicy]  to kasta sędziowska dopiero się zdziwi co przyjazne media o niej sądzą.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Nieobyty 12 stycznia 2020 01:00
12 stycznia 2020 12:26

@Nieobyty

Obecny obóz władzy ma jeden problem - którą smycz wybrać, żeby dało się choć trochę kości z pańskiego stołu pochrupać.
Ciemny Lud/Suwerenprzestaje łykać mit Wielkiego Stratega i chce tu  i teraz: PINIONDZA!

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @ewaryst-fedorowicz 12 stycznia 2020 12:26
12 stycznia 2020 12:57

Prawo ks Sowy [z restauracji U SOWY]

.. Daj Boże tymi okruszkami które spadną z Pańskiego stołu wszycy się pożywimy..

Utuczona okruszami ekipa musiała być wymieniona - a ta nowa ekipa jak głodna przyszła tak jeszcze o tym nie wie jeszcze głodniejsza będzie odsunięta. 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Nieobyty 12 stycznia 2020 00:51
12 stycznia 2020 22:32

Podoficerem w Legii Cudzoziemskiej był, jak wiadomo Franciszek Dolas; który jak wiadomo "wywołał" 2gą Wojnę Światową.

Kto dawał pieniądze na bunkry, nie wiem, ale się domyślam; pytanie kto dał hajs na Toyoty Hillux i inne sprzęty ISIS? To dla mnie o wiele ciekawsze.

"Zdobycie" czołgu Merkava, pozwól pan skwituję milczeniem.

Czyli Porta skorumpowała Patriarchat? "Poroszenko zapłacił" ciekawe czym, czekoladkami?

Izaelski bloger w Arabskiej "Jasnej Górze" ma swoją wymowę, nie robie w rządowym "thing tanku", nie muszę sobie nad tym głowy łamać, ale tak mi się wydaje że Izrael działa ręka w rękę z ISIS i Saudami. 

Czego by tam chcieli w Iranie? Pewnie zniesienia sankcji, bo kraj zwesternizowany podskurnie już jest.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Nieobyty 12 stycznia 2020 00:51
12 stycznia 2020 22:32

Podoficerem w Legii Cudzoziemskiej był, jak wiadomo Franciszek Dolas; który jak wiadomo "wywołał" 2gą Wojnę Światową.

Kto dawał pieniądze na bunkry, nie wiem, ale się domyślam; pytanie kto dał hajs na Toyoty Hillux i inne sprzęty ISIS? To dla mnie o wiele ciekawsze.

"Zdobycie" czołgu Merkava, pozwól pan skwituję milczeniem.

Czyli Porta skorumpowała Patriarchat? "Poroszenko zapłacił" ciekawe czym, czekoladkami?

Izaelski bloger w Arabskiej "Jasnej Górze" ma swoją wymowę, nie robie w rządowym "thing tanku", nie muszę sobie nad tym głowy łamać, ale tak mi się wydaje że Izrael działa ręka w rękę z ISIS i Saudami. 

Czego by tam chcieli w Iranie? Pewnie zniesienia sankcji, bo kraj zwesternizowany podskurnie już jest.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Nieobyty @porfirogeneta 12 stycznia 2020 22:32
12 stycznia 2020 23:37

Czy  się Pan nie pomylił ?

1. Od kiedy Dolas był podoficerem w Legii

2.  Niby co Toyoty Hillux  poza propagndą na froncie dały, inne sprzęty  a te to wydała armia iracka w Mosulu - sprzęt 2 dywizji pancenrych przejeło 1,5 tys chłopa z ISIS.

3. "Zdobycie" czołgu Merkava,  - naprawdę miało miejsc w czasie wojny syryjskiej. Nie no gdzie pod jaką miescowością  - co Pan czyta jakie strony można wiedzieć. 

4. Jeżeli Grecy opłacali się Dywanowi by ten wyraził zgodą na danego kandydata to w Pana logice  Turecy urzędnicy Dywanu brali łapówki by korumpować Greków ok.

  "Poroszenko zapłacił" ciekawe czym  - może mu fundusz powierniczy który nadzoruje zakłady ROSHEN w Rosji wypłaciła w czekoladkach a ten puscił ja za gotówkę  na suku w Turcji.

5. Izaelski bloger w Arabskiej "Jasnej Górze" ma swoją wymowę - to  kompletnie nic nie znaczy, ot oficere odelegowany na front propagandy.  Kto działa w reka w rea na Bliskim Wschodzie to zależy  od pory dnia i roku - sojusze jak wiatr się zmieniają

6.  Iran - oni chcą sprzedawać ropę i będą ją sprzedwać Pekinowi tylko że ten chce jak Rosjana na Sile Syberi oskubać.  Sankcje a poczekamy zobaczym.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować