-

ewaryst-fedorowicz : Reklamiarz sum! Po 20 latach marketingu komercyjnego w marketingu politycznym robię. Bloguję bo lubię.

Grodno, cmentarz wyklęty

Ludzie mają różne pasje, które im umilają życie doczesne:

są wędkarze, fani motoryzacji, tańca czy śpiewu.
Są i kolekcjonerzy, do których i ja się zaliczam.

Nie zbieram jednak znaczków pocztowych czy etykiet zapałczanych (ktoś jeszcze zna słowo „filumenista”?) albo płyt winylowych lub kapsli od piwa:

ja kolekcjonuję OBIETNICE, a dokładniej – obietnice składane przez polityków.

Ponieważ dzieciństwo moje przypadło na Gomułkę, młodość na Gierka i Jaruzelskiego, a wiek męski na tych wszystkich (proszę wybaczy właściwą mi precyzję opisu) podchujaszczych generała Kiszczaka, kolekcja obietnic mi się uzbierała pokaźna, przy czym z zadumą konstatuję, że wszystkie obietnice składane przez polityków nie zostały dotrzymane, co jest o tyle oczywiste, że żaden z nich mi nie obiecywał, że mnie oszuka, bo oszukiwanie Ciemnego Ludu/Suwerena (w zależności od tego, czy swobodna, nienagrywana rozmowa czy oficjalny spicz) to sens polityki uprawianej w Kraju nad Wisłą.

***
Teraz swoje 5 minut (składania obietnic) ma premier Morawiecki i obiecuje, aż miło!

Ostatnio Premier obiecał już nie samochodziki na bateryjki elektryczne, bo wobec przeciekłych do internetu poufnych informacji o czekającej Ciemny Lud/Suweren (w zależności od tego… itd) drakońskiej podwyżce cen prądu, to byłaby oczywista lipa, a nawet jemioła, toteż wątek elektryczny jego piarowcy dyskretnie – nomen omen – wyłączyli:

wczoraj Premier obiecał, że zadba o groby powstańców warszawskich.

Moim zdaniem rodziny poległych powinny się już zacząć bać, bo przecież Premier, zajęty robieniem Ciemnego Ludu/Suwerena w… a, bądźmy eleganccy – w elektromobilność, sam się opiekował nie będzie, ale zleci te opiekę Piotrowi Glińskiemu (przydział służbowy wicepremier), który w Dziedzictwie Narodowym robi i uchodzi za speca od dbania o groby, a nawet całe cmentarze.

Ja w ciągu 6 tygodni dwukrotnie byłem w zacnym gronie w Grodnie i na Grodzieńszczyźnie, gdzie rzecz jasna (dzięki wspaniałemu znawcy grodzieńskich poloników, Andrzejowi) odwiedziłem też cmentarze i miejsca pochówku zmarłych, poległych i pomordowanych Polaków.

Andrzej najpierw zaprowadził nas na Cmentarz Farny, który przedstawia obraz nędzy i rozpaczy, a raczej prawdziwy obraz kamandy ministra Glińskiego, zobowiązanej do dbałości o Narodowe Dziedzictwo.

Owszem, grób Orzeszkowej jest doczyszczony, ale przecież przy czymś konsul czy inny Karczewski muszą się sfotografować?

Mój znajomy, który za własne pieniądze od lat jeździ za Bug i Niemen, a nawet i za Dźwinę, dokumentując z benedyktyńską pieczołowitością znikające zabytki kultury polskiej skomentował moje zdjęcia z Grodna tak:

ten cmentarz wygląda z roku na rok gorzej.

No cóż, ktoś powie:
a kogo w kosmopolitycznej wierchuszce pisowskiej obchodzą jakieś stare, polskie cmentarze, położone do tego na rdzennych białoruskich, litewskich czy ukraińskich ziemiach (jak ktoś nie wierzy, że rdzennych, to niech dyrektorkę Biełsat-Romaszewską zapyta)?

No fakt, mnie obchodzą, ale ja nie jestem z PiSu, a co dopiero z wierchuszki:

co roku daję pieniądze na odbudowę cmentarzy na Rossie i Łyczakowie.
O, tu zdjęcia pamiątkowych znaczków z zeszłorocznego kalendarza i wczorajsze, z Powązek Wojskowych, ale ja noszę nazwisko Fedorowicz, a nie Gliński, co wiele tłumaczy.

Kiedy tak czytam, że Litwini na polską (a tak – polską) wileńską Rossę wyasygnowali 2,5 miliona euro (11 milionów złotych), a na remont jednego, żydowskiego cmentarza na Okopowej minister Gliński dał z naszych podatków 100 (sto) milionów złotych, to mi się troszkę dziwnie zrobiło.
http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/ponad-2-mln-euro-na-remont-cmentarza-na-rossie/

Ale tylko na chwilę:

wszak środki są ograniczone (bo na te 300 miliardów$ haraczu zbierać trzeba), a niedawno panowie Morawiecki i Duda poinformowali Ciemny Lud/Suwerena, że w Polsce to mamy nie jeden naród, a narody dwa i to podobno od 1000 lat.

To i minister Gliński musiał zdecydować, który naród będzie od zarabiania pieniędzy – a który od ich konsumowania.
Ale nie było to trudne, bo bez wahania do konsumpcji wybrał naród, który już raz przecież został wybrany, i to parę tysięcy lat temu.

I słusznie uczynił!

***
A na tym ginącym cmentarzu w Grodnie leży taki polski nacjonalista Wacław Myślicki, dyrektor gimnazjum, którego NKWD musiało dla dobra zatruwanej przezeń polskim nacjonalizmem młodzieży wysłać na wcześniejszą emeryturę.

Albo taki 13 letni Tadzik Jasiński, którego wyzwalający 20-22 września 1939, zostawione przez sanację bez wojska Grodno sowieccy tankiści musieli przywiązać do swojego czołgu, bo się, jak to bachor niesforny, wyrywał i mógł potłuc.

i wielu im podobnych.

Zaś na żydowskim cmentarzu na Okopowej leży przecież zasłużony w rozwoju techniki manicure płk Goldberg (pseudonim artystyczny Różański), który osobiście czyścił paznokcie takim różnym Fieldorfom czy Pileckim, co w życiu by gen. Kiszczakowi ręki, nawet zmanikiurowanej, nie podali – nie to, co ci z Magdalenki.


źródło: http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/b1_copy4.jpg

Postawę ministra Glińskiego najlepiej opisuje stara, łacińska maksyma: ordo in caritas, co różni wykwintnisie tłumaczą dosłownie porządek w miłości, ale co polski prosty lud wykłada jasno: bliższa ciału koszula, niż sukmana.

Mnie się to ostatnie tłumaczenie podoba zdecydowanie bardziej, choć liczne, dostępne w Internecie fotografie dowodzą, że w przypadku eleganckiego ministra Glińskiego bardziej precyzyjnym byłoby: bliższa jarmułka niż maciejówka.

A tak przy okazji – opisałem ponad rok temu, jak minister Gliński zadbał o upamiętnienie na frontonie podległego mu Narodowego (ja jakże!) Instytutu Audiowizualnego swojego socjologicznego guru, stalinowca i funkcjonariusza aparatu terroru, Zygmunta Baumana.

Po opublikowaniu moich zdjęć Bauman zniknął i pozostały po nim tylko cudzysłowy, ale wiadomo, że kto trzeba na pewno tę ministerialną troskę z wdzięcznością zapamiętał.

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/ponad-2-mln-euro-na-remont-cmentarza-na-rossie/

 

http://blog.wirtualnemedia.pl/ewaryst-fedorowicz/post/minister-glinski-promuje-zygmunta-baumana

http://blog.wirtualnemedia.pl/ewaryst-fedorowicz/post/presja-ma-sens-min-glinski-juz-nie-promuje-baumana

 

 tagi: piotr gliński  powstanie warszawskie  cmentarz orląt lwowskich  mateusz morawiecki  zygmunt bauman  ewaryst fedorowicz  obrona grodna  cmentarz farny w grodnie  orlęta grodzieńskie  tadzik jasiński 

ewaryst-fedorowicz
5 sierpnia 2018 12:06
24     2280    14 zaloguj sie by polubić
komentarze:
pink-panther @ewaryst-fedorowicz
5 sierpnia 2018 14:49

Wielkie dzięki za notkę i zdjęcia. Komentarz wydaje się zbyteczny.

Poproszę o linka do konta na zbieranie kasy na opiekę nad cmentarzami w Grodnie i Wilnie.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @pink-panther 5 sierpnia 2018 14:49
5 sierpnia 2018 15:23

@pink-panther
Ja, proszę Pani, daję pieniądze na Rossę i Łyczaków podczas kwest na warszawskich Powązkach: 1-2 listopada i 1 sierpnia.
Ale znalazłem link do konta Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. którego przedstawiciele kwestują na Powązkach Starych i Wojskowych właśnie podczas ww dni.
http://www.rossa.lt/index.php/contacts
O mozliwość wsparcia cmentarza w Grodnie dopytam grodzieńskich znajomych podczas kolejnego (za niedługo) wyjazdu do Grodna, bo to teraz jest bardzo proste i trzeba korzystać z okazji, zanim znów jacyś politycy opuszczą graniczne szlabany

Pozdrawiam!
EF
 

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @ewaryst-fedorowicz 5 sierpnia 2018 15:23
5 sierpnia 2018 16:00

Bardzo dziękuję za tego linka z kontem bankowym. To są sprawy podstawowe i dawanie nawet drobnych datków jest obowiązkiem każdego obywatela, jeśli rząd ma opiekę nad grobami Polaków - w nosie.

zaloguj się by móc komentować

DWiant @ewaryst-fedorowicz
5 sierpnia 2018 21:22

https://youtu.be/KMzM7pcs0ug

Proszę również o podanie konta PayPal przy takich zbiórkach. Weszlem na stronę podaną powyżej ale tam tylko konto bankowe......My tu na zagranicach PayPal używamy. Bardzo proste i można zaznaczyć darowiznę odnawialną automatycznie.....np. 5 euro co miesiąc...

zaloguj się by móc komentować

DWiant @ewaryst-fedorowicz
5 sierpnia 2018 21:22

https://youtu.be/KMzM7pcs0ug

Proszę również o podanie konta PayPal przy takich zbiórkach. Weszlem na stronę podaną powyżej ale tam tylko konto bankowe......My tu na zagranicach PayPal używamy. Bardzo proste i można zaznaczyć darowiznę odnawialną automatycznie.....np. 5 euro co miesiąc...

zaloguj się by móc komentować

DWiant @ewaryst-fedorowicz
5 sierpnia 2018 21:24

Pytanie do admina: wciskało mi się dwa razy.... czy mamy możliwość kasowania komentarzy lub ich edycję??

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @DWiant 5 sierpnia 2018 21:22
5 sierpnia 2018 22:04

@DWiant

Niestety nie znam namiarów na ich konto PayPal - ale przypuszczam, że Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą z Wilna jest najlepszym adresatem tego pytania:
tu jest ich adres mejlowy i numer telefonu z ich strony internetowej
Tel. +370 683 50140
Rossa.Wilno@gmail.com

zaloguj się by móc komentować

atelin @ewaryst-fedorowicz
6 sierpnia 2018 15:02

Czy Pan ma wiedzę na temat utrzymywania cmentarzy niemieckich i radzieckich żołnierzy w Polsce? Chodzi mi o to, czy coś Pan wie o dokładaniu się lub finansowaniu Rosjan ( Sowietów ) oraz Niemców w utrzymanie ich cmentarzy na terenie Polski?

To nie ironia. 

Dziękuję.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewaryst-fedorowicz
6 sierpnia 2018 15:12

Dzieki za wpis, Panie Ewaryscie...

... a zwlaszcza za te  wstrzasajace zdjecia... za dowod jak "nasza waadza"  DBA  o cmentarze na kresach...

... cala banda POpaprancow i  PiS'owcow  warta dobrego  kopa w d**e... zeby lecieli dalej niz widzieli... calej tej  bandzie przymierzajacej  sie dzisiaj  do kolejnych wyborow,  do panstwowego koryta  TYLKO  dobry  kop w d**e  sie  NALEZY  !!!

Naprawde dzieki  za ten  DOWOD  "dbalosci"  o  pomordowanych Polakow... tej  malpie Romaszewskiej tez nalezy sie solenne "podziekowanie". 

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @atelin 6 sierpnia 2018 15:02
6 sierpnia 2018 15:25

@atelin
a wystarczy Panu, że Wyborcza ma?
http://wyborcza.pl/1,75399,20688458,niemiecki-spor-o-groby.html

a poza wszystkim, temat polskich grobów na Wschodzie jest dla mnie drażliwy, bo moi krewni, pomordowani przez sowietów u upowców żadnych tam grobów nie mają. Ot, gdzieś ich kości zagrzebane leżą.
Toteż proszę sobie darować kolejne "nie ironie", bo zwyczajnie Pana stąd wyrzucę.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Paris 6 sierpnia 2018 15:12
6 sierpnia 2018 15:28

@Paris

POPiS to jest jedna i ta sama ferajna, która się po wyborach 2005 o (cytując klasyka) "kolejność dziobania" pożarła.
On są po jednych pieniądzach (naszych konkretnie).
 

zaloguj się by móc komentować

atelin @ewaryst-fedorowicz
6 sierpnia 2018 15:52

To nie ironia tylko ignorancja. Na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu jest cały kwartał grobów niemieckich żołnierzy z Pierwszej Wojny Światowej (wśród nich trochę polskich nazwisk) i zawsze, kiedy tam przechodziłem, byłem dumny z tego, że potrafimy zadbać.

Jest też we Wrocławiu spory cmentarz żołnierzy radzieckich, podobnie w Bolesławcu, obydwa zadbane. Ja po prostu nie mam wiedzy, kto wykłada forsę na utrzymanie tego stanu rzeczy. Myślałem, że my.

zaloguj się by móc komentować

syringa @atelin 6 sierpnia 2018 15:52
6 sierpnia 2018 17:08

NIe wiem dokładnie, ale mam wrażenie, że jest to regulowane międzynarodowymi umowami, iż na terenie danego panstwa to panstwo prawuje pieczę (nad cmentarzami wojskowymi).

I JAK ZWYKLE - my się wywiązujemy (w nadmiarze), a nawet Litwini -nie mówiąc u Ukraincach -nie.

I nie przypominam sobie, aby na terenie Niemiec istniały polskie cmentarze...(rosyjskie-tak).

ALe prócz tego Niemcy mają swą bogatą fundację ktora o to dba, finansuje itp.

A "nasi" -dbają o "swoich" vide Glinski.

Na Rossie dawno nie byłam, ale to co się dzieje we Lwowie -woła o pomstę do nieba: włażą w nasze cudowne pomniki ze swymi "prominentami" (mam foto -ale nie umiem tu wklejać).

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @ewaryst-fedorowicz
6 sierpnia 2018 22:49

Rzeczywiście - brak słów... I brak jakiegokolwiek wpływu Ciemnego Ludu/Suwerena na owych "podchujaszczych /pahdą!/ generała Kiszczaka", wywijających dla zmyłki biało-czerwoną chorągiewką. Już od dawna nie chce mi się być uprzejmą, czy też zachować podstawowe formy dobrego wychowania wobec nich. 

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @ewaryst-fedorowicz
6 sierpnia 2018 22:52

Nawiasem pisząc, gdy zwiedzałam Rossę, polska przewodniczka mówiła, że niektórym Litwinom bardzo zależy na spoczęciu tam po śmierci. I rzeczywiście, są tam groby litewskie, "świeże", wciśnięte pomiędzy groby Polaków. 

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @KOSSOBOR 6 sierpnia 2018 22:49
6 sierpnia 2018 23:22

Nie jerdolą się, łżą jak bure suki w żywe oczy. 100 lecie niepodległości... Polin chyba.

zaloguj się by móc komentować

Paris @KOSSOBOR 6 sierpnia 2018 22:49
6 sierpnia 2018 23:56

I slusznie, Pani  KOSSOBOR...

... to jest jak najbardziej zdrowa i wlasciwa postawa  !!!   ZERO  uprzejmosci i dobrego wychowania dla tych  zlodziei, klamcow i zaprzancow  streczonych narodowi przez  wszelka merdialnie  !!! 

Dobre wychowanie i uprzejmosci... a wobec kogo i czego sie pytam  ???   Wobec tej kpiny z grobow ojcow naszych  ???

Wolne zarty.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @KOSSOBOR 6 sierpnia 2018 22:49
7 sierpnia 2018 09:47

@KOSSOBOR

dla mnie takim ostatecznym identyfikatorem była kilkumiesięczna ( i skutkująca odebraniem mowy) ucieczka Kaczyńskiego na L4 z powodu... kolana, w czasie największego impetu izraelskiej agresji.
http://ewaryst-fedorowicz.szkolanawigatorow.pl/cud-czyli-jak-prezes-kaczynski-mowe-odzyska


Teraz Ciemny Lud widzi te tysiące islamskich "migrantów" sprowadzanych przez PiS (dane rządowego portalu https://migracje.gov.pl/statystyki/zakres/polska/typ/decyzje/widok/mapa/znacznikDecyzji/P/rok/2018/kraj/AF,AL,DZ,AO,SA,BD,CD,EG,PH,IN,ID,IQ,IR,QA,KE,CF,RU,SS,SY,TN,TR,UZ,AE/?x=0.3301&y=0.9827&level=1

podają 8786 muzułmanów sprowadzonych do Polski tylko od początku 2018 do 5 sierpnia 2018 )
Zero złudzeń: PO złodzieje, a PiS - oszuści. Typowy uklad siekierki i kijka.

zaloguj się by móc komentować

atelin @ewaryst-fedorowicz 7 sierpnia 2018 09:47
7 sierpnia 2018 13:51

Może też uciekną do Niemiec? Albo gdzieś?

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @ewaryst-fedorowicz
7 sierpnia 2018 16:29

@atelin
To już jest wątek poboczny: grunt, że PiS ma Kresy, Kresowych Polaków (z ich cmentarzami włącznie) w d...

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewaryst-fedorowicz 7 sierpnia 2018 09:47
7 sierpnia 2018 21:04

SZOK   !!!   !!!    !!!

To dopiero  WYNIK  w pierwszej kadencji... a  potrzebuja  jeszcze  2... 3  !!!

Dokladnie... jedna  BANDA  zlodziei  i  oszustow  !!!

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewaryst-fedorowicz 7 sierpnia 2018 16:29
7 sierpnia 2018 21:08

Zero zdziwien...

... tak samo jak ich  "bozyszcze"  Pilsudski... i jego  kasztanka...  sprzedal  Kresy  w traktacie ryskim  !!!

Taki to byl  cOOd  nad  Wisla  !!!

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @syringa 6 sierpnia 2018 17:08
7 sierpnia 2018 21:12

Niestety na cmentarzu Łyczakowskim, praktycznie co tydzień "znikają" jakieś nieznaczne polskie groby i albo pojawia się nowy ukraiński, albo na wymazanej płycie zamiast dotychczasowych polskich nazwisk są nowe ukraińskie...jakby nie dość było tego strasznego wandalizmu prawie już przez wiek. Niedawno tam byłam i serce nie wyrabiało. A renowacja jest tylko za polskie pieniądze i po uzyskaniu zgody lokalnych władz, które najczęściej stawiają warunek: chcecie polski grób odnowić to musicie też za swoje pieniądze ukraiński.

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @ewaryst-fedorowicz 7 sierpnia 2018 09:47
8 sierpnia 2018 00:53

Ooo, to jest Pan Kolega bardzo cierpliwy i wyrozumiały! A te cechy, jakże oczywiste i wielkoduszne, zupełnie nie przystają do sytuacji i łajdactwa aktualnej ekipy. Która w łajdactwie przebiła chyba poprzednie. Mówię o zdradzie, za którą poszły te łajdactwa. Tak do kupycuzamen trzeba ich oceniać: zdrada + łajdactwa. Dobra zmiana.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować