-

ewaryst-fedorowicz : Reklamiarz sum! Po 20 latach marketingu komercyjnego w marketingu politycznym robię. Bloguję bo lubię.

Terefererendum, czyli mąż pani Kornhauser zakałapućkany

Zamiast marnować słoneczne dni w walcowej stolicy, pojechałem w gości na Podlasie, gdzie spędziłem urocze 4 dni, czego przejawem jest prezent, jaki od gościnnych gospodarzy na odjezdne otrzymałem:

butelka macedońskiego wina, wybierana osobiście przez podlaskiego Macedończyka (są tacy), co oznacza, że mowa jest o niesztampowym trunku.

Pojechałem (jak mam w zwyczaju) bez laptopa i nie zaglądałem do sieci do dziś.

Ale gdy tylko wróciłem na walcowe łono (brrrr....), dowiedziałem się, że mąż pani Kornhauser zaproponował Ciemnemu Ludowi/Suwerenowi (w zależności od tego czy rozmowa prywatna, czy oficjalny spicz) udział w terefererendum, w którym to Suweren/Ciemny Lud (w zależności itd.) ma odpowiedzieć na 15 pytań przygotowanych przez najtęższe głowy w kancelarii męża pani Kornhauser, z głową nadprezydent Romaszewskiej na czele.

Nadprezydent Romaszewska wypowiedziała się na temat tych pytań entuzjastycznie, ale jakoś tak jest, że klan Romaszewskich ma to do siebie, że jak się czegoś dotknie, to musowo sp... rawnie zrealizuje:

o, na przykład mąż nadprezydent wydębił na prezydencie Kaczyńskim zawetowanie doskonałej ustawy lustracyjnej, dzięki czemu aureole nie pospadały, ale wychodzi na to, że w zamian spadł samolot TU 154.

Osiągnięcia nadprezydent Romaszewskiej są świeżej daty, tak że przypominać ich sensu nie ma.

Ale że ze mnie człowiek konkretny (bo ja inżynier z zawodu jestem) i skoro już mąż pani Kornhauser  się na to terefererendum uparł, to ja mu podpowiem, ile tych pytań i jakich być powinno, żeby wszystko było (jak to pięknie ujął Lew Rywin w czasie biznesowych negocjacji z Adamem Michnikiem) – koszerne:

otóż pytania powinny być 4, i takie jak poniżej, a nie inne, bo Polacy, to jest (jadąc Prezesem – TYM Prezesem) wielki i dumny Naród i zasługuje na to, by mu wpisywaniem gierkowskim wzorem do konstytucji sojuszy czy wałęsowskich urojeń głowy nie zawracać:

1. Czy jesteś za przywróceniem w Polsce kary śmierci za:
- morderstwo
- grabież mienia publicznego znacznej wartości (np powyżej 1 miliona złotych)
- zdradę Polski, w tym podjęcie decyzji politycznych skutkujących szkodami dla Narodu Polskiego?


2. Czy jesteś za daniem Polakom prawa do obrony siebie i bliskich, poprzez wprowadzenie powszechnego dostępu do broni palnej?

3. Czy jesteś za zlikwidowaniem bezkarności polityków, poprzez zniesienie tzw. odpowiedzialności politycznej i zastąpienia jej zwykłą odpowiedzialnością karną?

4. Czy jesteś za wprowadzeniem instytucji impiczmentu prezydenta poprzez referendum, w którym do usunięcia lokatora z Pałacu Namiestnikowskiego wystarczy tyle samo głosów, ile na niego oddano w 2 turze wyborów?


Jeśli takie pytania mąż pani Kornhauser w referendum umieści, to ja na to terefererendum  pobiegnę choćby zaraz, tej butelki macedońskiego wina nawet nie zdążywszy utworzyć.

A wszystkie inne pytania, włącznie z tymi przez męża pani Kornhauser podrzuconymi, to ja najzwyczajniej czniam, bo ja na bzdety czasu nie mam i wtedy na  terefererendum to tylko mąż pani Kornhauser z połowicą + urzędnicy kancelaryjni i jacyś etatowi spacerowicze pójdą i będzie – jak to młodzież mówi – kicha.
 tagi: andrzej duda  konstytucja  referendum  zofia romaszewska  terefererendum  kara śmierci 

ewaryst-fedorowicz
14 czerwca 2018 19:23
42     2849    13 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Blondie @ewaryst-fedorowicz
14 czerwca 2018 20:17

"2. Czy jesteś za daniem Polakom prawa do obrony siebie i bliskich, poprzez wprowadzenie powszechnego, niereglamentowanego dostępu do broni palnej, bez względu na rodzaj mechanizmu, zasadę działania i sposób rażenia celu oraz całkowitego zakazu jej rejestracji?"

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @ewaryst-fedorowicz
14 czerwca 2018 20:37

Oh, czepia się Pan Pani Romaszewskiej. A co ona biedna ma robic?  Co tam jakaś Polska, Polacy jak  kumpelki nie nie zaproszą do stolika na Nowym czy Starym Mieście. Sama będzie piła kawusię?

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @ewaryst-fedorowicz
14 czerwca 2018 20:39

"nie nie" to miało by jedno "nie"

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Blondie 14 czerwca 2018 20:17
14 czerwca 2018 21:12

@Blondie
Skoro Polacy przełknęli taką mega inwigilację, jak pisowski nakaz rejestrowania.... kart SIM w telefonach komórkowych, to pewnie optowaliby za rejestracją broni palnej.
Ale już przeciw samemu jej, łatwemu posiadaniu - pewnie nie, bo już Maslov potrzebę bezpieczeństwa uznał za podstawową.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Autobus117 14 czerwca 2018 20:37
14 czerwca 2018 21:15

@Autobus117

nie lekceważyłbym tej przedstawicielki klanu Romaszewskich - taki kamuflarz "na plotącą bzdury  babcię" to doskonały kamuflarz. A to skuteczna osoba jest.

zaloguj się by móc komentować

Autobus117 @ewaryst-fedorowicz 14 czerwca 2018 21:15
14 czerwca 2018 21:40

Fakt, Romaszewscy działają już tyle lat. Ale, "warszawka" wciąga. Pewnie jest skuteczna, ale sama to tylko kawusia

zaloguj się by móc komentować

PiotrKozaczewski @ewaryst-fedorowicz
14 czerwca 2018 21:48

Te 4 postulaty to klerofaszyzm i antysemityzm, :-).

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @PiotrKozaczewski 14 czerwca 2018 21:48
14 czerwca 2018 22:34

@PiotrKozaczewski

raczej "common sense" :-)

zaloguj się by móc komentować

adamo21 @ewaryst-fedorowicz
14 czerwca 2018 23:05

La duda (po hiszpański) = wątpliwość (po polski)... czyli nomen est omen (po łaciński).

PS.  Można zapytać klasyka, Jurka Owsiaka, co myśli o tych fiftin-kueszczyns de pą-prezydą.

zaloguj się by móc komentować

adamo21 @adamo21 14 czerwca 2018 23:05
14 czerwca 2018 23:08

Re Questions - Przypomniała mi się 'moja' ulubiona piosenka Chinese Translation by M Ward.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewaryst-fedorowicz
15 czerwca 2018 00:48

Tak...

... dla takich 4 pytan warto by bylo pofatygowac sie na to referendum  !!!   Szkoda, ze ze 20  pytan nie wymyslila ta banda biurew, oderwanych od rzeczywistosci... cos ostatnio modne sie staly te referenda... a te biurwy gotowe nam "nieba uchylic" takie jakies uslORZne... slORZebne  dla narodu sie zrobily...

... myslalby kto, ze i prawda  !!!

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @ewaryst-fedorowicz
15 czerwca 2018 01:40

"1. Czy jesteś za przywróceniem w Polsce kary śmierci za:
- morderstwo
- grabież mienia publicznego znacznej wartości (np powyżej 1 miliona złotych)
- zdradę Polski, w tym podjęcie decyzji politycznych skutkujących szkodami dla Narodu Polskiego?


2. Czy jesteś za daniem Polakom prawa do obrony siebie i bliskich, poprzez wprowadzenie powszechnego dostępu do broni palnej?"

 

Przywrocenie w Polsce kary smierci nie jest mozliwe tak dlugo jak Polska jest w Unii Europejskiej. Ja rowniez jestem zwolennikiem wprowadzenia kary smierci ale niestety, mamy to co mamy. Zreszta juz poprzedni prezydent Komorowski zniosl zdaje sie kare smierci nawet za zdrade stanu w warunkach wojny.

Jesli idzie o powszechny dostep do broni palnej to ja sie zasadniczo zgadzam, panie Ewaryscie. Problem jak zwykle tkwi w szczegolach. Nalezaloby sobie zadac kilka drobnych ale jednak istotnych pytan.

Mianowicie, warto by sie zastanowic jaka bron mialaby byc dostepna: krotka, dluga, strzelby, bron pol-automatyczna czy automatyczna. I, co rownie wazne, w jakiej cenie bylaby ta bron? Innymi slowy, czy przecietny Kowalski bylby w stanie sobie na nia pozwolic. To znaczy pojsc do sklepu i kupic jakiegos przyzwoitego gnata, o karabinku automatycznym nie wspominajac, bez koniecznosci oszczedzania pieniedzy na ten zakup przez jakies pol roku czy dluzej. Bo rozumiem ze chyba nie wyobraza pan sobie ze bron masowo bylaby rozdawana w setkach i tysiacach punktow na terenie calego kraju za darmo wraz z pudelkami amunicji.

Kolejne pytanie odnosnie broni: czy w razie masakry, no, powiedzmy gdzies np. na stadionie miedzy kibicami Wisly i Slaska czy cos w tym rodzaju wybuchla strzelanina (bo paru wyciagnelo bron i padly liczne trupy) byloby mozliwe przeprowadzic szybko i sprawnie normalna rozprawe sadowa i ukarac winnego czy winnych? Wszyscy wiemy jak dziala policja w Polsce, wymiar sprawiedliwosci i sadownictwo, mozna wiec chyba smialo zalozyc ze bylby to spektakl typu "Monty Python".

Jesli idzie o referendum proponowane przez prezydenta Dude i te 15 dziwacznych pytan to tylko pozwole sobie przytoczyc link do ciekawego tekstu na temat wlasnie i referendum i konstytucji, z ktorym sie w pelni zgadzam:

https://www.salon24.pl/u/owsinski/861266,czy-jest-potrzebne-referendum-konstytucyjne

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @ewaryst-fedorowicz
15 czerwca 2018 01:54

Wlasnie sprawdzilem niusy na salonie24 i okazuje sie ze sa juz propozycje dolozenia kolejnych pytan do referendum. Zlozyl je Bartlomiej Misiewicz. Tak, ten sam pan ktory pracowal w aptece w Lomiankach pod Warszawa a potem w wieku 24 lat wskoczyl do MON i do polskiego Lockheed Martin czyli Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Pan Misiewicz proponuje zeby dolaczyc jeszcze postulat o ujawnienie aneksu do raportu z likwidacji WSI.

Takze jest spore prawdopodobienstwo ze jeszcze przed listopadem lista pytan spokojnie rozszerzy sie do kilkudziesieciu.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ewaryst-fedorowicz 14 czerwca 2018 21:12
15 czerwca 2018 05:27

Nakaz nie jest PiSowski, tylko unijny.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Grzeralts 15 czerwca 2018 05:27
15 czerwca 2018 08:09

@Grzeralts

Czy ma Pan coś do powiedzenia na temat kwestii poruszonej w moim tekście?

A co do Pańskiej wrzutki:
albo pokaże Pan jakiś konkretny link potwierdzający wprowadzony ostatnio "unijny nakaz" - albo wyjdzie na to, że Pan pisze nieprawdę, bo każdy kto nie ma sklerozy pamięta, że  rejstracje kart SIM rząd PiSu wprowadził na podstawie tzw. "ustawy antyterrorystycznej", a nie żadnego "unijnego nakazu".

"W 10 na 28 państw Unii Europejskiej istnieje obowiązek rejestracji telefonicznych kart pre-paid"

https://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/telefony-na-karte-pre-paidy-dziela-europe,566179.html
https://whatnext.pl/sprawdzamy-warto-kupic-karte-sim-zagranicznego-operatora


 

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @adamo21 14 czerwca 2018 23:05
15 czerwca 2018 08:15

@adamo21
nie znam hiszpańskiego, ale jeśli tak jest, to rzeczywiście wychodzi to podobnie jak w przypadku nazwania jednego z modeli Mitsubishi "Pajero" (to znany kejs marketingowy).
A tu więcej o takich przypadkach:
http://moto.pl/MotoPL/1,111276,6515250,Najgorsze_imiona_samochodow.html

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Szczodrocha33 15 czerwca 2018 01:54
15 czerwca 2018 08:16

@Szczodrocha33
Odkąd odszedłem z salonu24 nie wchodzę tam, ale skoro Pan tak twierdzi

zaloguj się by móc komentować

Czepiak1966 @ewaryst-fedorowicz 15 czerwca 2018 08:15
15 czerwca 2018 08:43

Dobre. Dotychczas znałem tylko wpadkę z Pajero.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Szczodrocha33 15 czerwca 2018 01:40
15 czerwca 2018 08:51

@Szczodrocha33

Jesteśmy obaj dorośli i wiemy, że żadnego pytania o karę śmierci, dostęp do broni, wprowadzenie odpowiedzialności karnej za "nietrafione" decyzje polityczne skutkujące zniszczeniem życia całym pokoleniom Polaków (choćby Buzkowy i potem Tuskowy wałek z OFE), impiczment  nie będzie, stąd jakakolwiek dyskusja nad detalami (jak najbardziej istotnymi) jest parą w gwizdek.

Podobnie obaj wiemy, że tak zaproponowane przez męża pani Kornhauser  pytania (jak i całe przedsięwzięcie pod nazwą terefererendum) to pic na wodę fotomontaż.

Jedyne, co rzeczywicie moze się stać, i to na baaaardzo serio, to skompromitowanie tego terefererendum  i w konsekwencji męża pani Kornhauser  olaniem  tego picu i (w moim przypadku) kolejny wyjazd na Podlasie, które jest piękne nawet w listopadzie :-)

Mam nadzieję, że  frekwencja będzie dramatycznie niska .

zaloguj się by móc komentować

PiotrKozaczewski @Szczodrocha33 15 czerwca 2018 01:40
15 czerwca 2018 09:27

W Rosji np. bez większych problemów można legalnie kupić  strzelbę gładkolufową, np Bajkał (półautomat) lub Sajga. Sajga to taki jakby "śrutowy Kałach". Bardzo dobra do obrony domu czy "na zwierza", a nie nadaje się, w przeciwieństwie do pistoletu, do skrytego noszenia. Ponadto, jest do takich strzelb dostepna amunicja gumowa, z gumowym srutem włącznie, czy "gumową breneka". Mozna więc intruzowi "stopniowac doznania": najpierw gumowym srutem po nogach, jak nie starczy - gumową breneką, a jak i to nie wystarczy - ołowiem.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ewaryst-fedorowicz 15 czerwca 2018 08:09
15 czerwca 2018 09:52

Wprowadzenie takich regulacji umożliwia m.in. dyrektywa 2006/24/EC. Przed nami wprowadzili taki obowiązek Niemcy, rozumiem, że konsultując się wcześniej z Kaczyńskim?

zaloguj się by móc komentować

tomciob @ewaryst-fedorowicz
15 czerwca 2018 09:52

Witam.

Mnożenie pytań jest tym samym co idea tego referendum. To ja zaproponuję pytanie - parafrazę z filmu: gdzie jest mój płaszcz?

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @Paris 15 czerwca 2018 00:48
15 czerwca 2018 09:53

@Paris
powtórzę to, co napisalem do Szczodrocha33:
" Jesteśmy oboje  dorośli i wiemy, że żadnego pytania o karę śmierci, dostęp do broni, wprowadzenie odpowiedzialności karnej za "nietrafione" decyzje polityczne skutkujące zniszczeniem życia całym pokoleniom Polaków (choćby Buzkowy i potem Tuskowy wałek z OFE), impiczment  nie będzie"

I dodam, że na naszych oczach najbezczelniej odgrywane jest przedstawienie dla niewymagajacej (eufemizm) publiczności.
Najgorsze jest jednak to, że my za ten tandetny spektakl płacimy! - ba! - do tej pory już zapłaciliśmy wiele, a i płacić w dalszym ciagu będziemy.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @Czepiak1966 15 czerwca 2018 08:43
15 czerwca 2018 09:54

Hyundai Kona też niespecjalny.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @tomciob 15 czerwca 2018 09:52
15 czerwca 2018 09:55

@tomciolob

Odpowiem parafrazą parafrazy: "Pan tu wszedł BEZ płaszcza"

Też pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @ewaryst-fedorowicz 15 czerwca 2018 08:51
15 czerwca 2018 13:50

Zdaje sie ze prezydent Duda chce sobie nabic troche punktow politycznych (wybory prezydenckie przeciez juz nie tak daleko). Obawiam sie ze efekt bedzie odwrotny calkowicie od zamierzonego bo juz teraz ta propozycja i te pytania wzbudzaja u wielu smiech lub wzruszenie ramion.

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @PiotrKozaczewski 15 czerwca 2018 09:27
15 czerwca 2018 13:52

Dobre i to. Wyglada na to ze w tej kwestii wiecej w Rosji normalnosci niz w Polsce.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewaryst-fedorowicz 15 czerwca 2018 09:53
15 czerwca 2018 23:26

Zgadza sie...

... odgrywaja te swoje dete przedstawienia... ale do czasu.  Jestem pewna, ze referendum jesli bedzie to bedzie kompletnym  niewypalem.

No niestety, poziom tych naszyH  Jelit  to  KATASTROFA... i jeszcze trzeba na to dziadostwo placic... ale kasa tez sie im konczy... a z pustego to i Salomon nie naleje  !!!

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @ewaryst-fedorowicz
16 czerwca 2018 00:43

Nie znam się na komponowaniu konstyucji, ale o ile ma ona być "prawem  ponad prawem", to brakuje mi tu kwestii własności. Jako prawa świętego /o ile własność nie pochodzi z jakiegokolwiek przestępstwa/ i nienaruszalnego /np. przez podatki :) i inne wyzucia/. Ergo: dekrety PKWNu były przestępstwem wobec własności polskiej. Jeżeli z tym Polska się nie upora - wszystko jest g. warte. 

Naturalnie: +!

Pańska notka dokłada się do głosów w wielu mediach: wszyscy robią sobie całkowicie słuszne jaja z tych pytań PADa. Jest nawet podejrzenie, że specjalnie tak głupkowato je skonstruowano, by referendum padło i by pozostała stara konstytucja. Skądinąd te pytania wyglądają na to, iż wymyśliły je jakieś podstarzałe a wiecznie żywe ciotki socjalistycznej rewolucji, pomiędzy wuzetką a kawusią. Wypada też domniemywać, iż za konstytucję biorą się jednak elity... Strach się bać, wobec tego /wobec takich elit/. 

zaloguj się by móc komentować

adamo21 @ewaryst-fedorowicz
16 czerwca 2018 07:02

https://youtu.be/I15_r3aUMOg

Watch "Thalia - Con La Duda (En Vivo) ft. Joan Sebastian" on YouTube

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @ewaryst-fedorowicz 15 czerwca 2018 09:55
16 czerwca 2018 07:33

A co z moją szpadą? Bo na przykład taka Straż Graniczna niby służba państwowa, niby mamy dobrą zmianę, niby mamy rozwijać własny przemysł, niby mamy rozwijać polską myśl techniczną, innowacyjną, narodową i Bóg wie jeszcze jaką, a ona, owa Straż Graniczna państwa polskiego, kupuje nowe pistolety do służby w... "Czeskiej Zbrojowce."

Straż Graniczna kupuje niepolskie pistolety

Ja rozumiem, że to może być fantastyczna broń ale co z deklaracjami, co polskimi fabrykami broni, co z pistoletem "Rangun" i z jego rozwojem, co z tradycją "Vis-a," co z godziną "W." To każda polska służba będzie sobie kupować broń i amunicję wszędzie tylko nie w Polsce. Ot i "dobra zmiana" w wykonaniu nowej władzy. A my mamy do emocjonowana się pytania referendelne.

To ja szpadę również oddaję do szatni ;)

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @tomciob 16 czerwca 2018 07:33
16 czerwca 2018 10:00

@tomciolob

Po pierwsze, to Pan nie tylko nie oddał szpady do szatni, ale nigdy Pan tej szpady nie miał, a po drugie - nie ma tak, żeby wielkie, rządowe przetargi były czyste.

I dodam od siebie, że nigdy tak nie było i nie będzie.
Przetargi mogą być tylko mniej lub bardziej brudne. :-)

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @KOSSOBOR 16 czerwca 2018 00:43
16 czerwca 2018 11:44

@KOSSOBOR

Własności nie będzie w ŻADNEJ konstytucji firmowanej przez PiS, bo ideologią tej partii jest – jak to nazwałem - „socjalizm żoliborski”.
Klasa średnia to najgorszy wróg socjalisty, bo sam taki o siebie dba i urzedikom socjakistycznym nie czapkuje, o granty i dotacje nie skamle.
Za to już na poziomie oligarchii – ooo, tu nie ma pomiędzy socem a najbardziej krwiożerczym kapitalizmem żadnej różnicy: „niczyje” miliardy stają się prywatnymi :-D

A w referendum frekwencja mam nadzieję zdechnie.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @ewaryst-fedorowicz 16 czerwca 2018 10:00
16 czerwca 2018 12:31

Gdyby chodziło tylko o czysty handel, niepotrzebne byłyby przetargi.

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @KOSSOBOR 16 czerwca 2018 00:43
16 czerwca 2018 12:32

Że istnieją tylko pseudoelity, ustaliliśmy już spory czas temu;)

A kwestie PKWN i innych takich dywagacji własnościowych leżą poza kompetencjami polskich władz i nie ma się co spinać. 

zaloguj się by móc komentować


Wolfram @Grzeralts 16 czerwca 2018 12:32
16 czerwca 2018 13:53

A kwestie PKWN i innych takich dywagacji własnościowych leżą poza kompetencjami polskich władz i nie ma się co spinać. 

A ja mam hipotezę, że to "nasi" i ich koledzy z polityki wzięli łupy po komunistach wraz z tymi komunistami (np. PSL) i tego pilnują dla siebie - a tzw. system ma to gdzieś. Np. uwłaszczyć się na kilusethektarowym PGRze mogła zarówno osoba z zagranicy jak i lokalny układowiec. Nasi układowcy są często lepiej traktowani przez kastę urzędniczą niż ci z zagranicy.

Powierzchnia użytków rolnych to prawie 19 milionów ha - w dyspozycji ANR jest nieco ponad milion, z czego sporo w dzierżawie - więc to, co do sprzedania ma ANR to jest "na waciki" reszta jest w rękach prywatnych - i nie dominuje własność zagraniczna, jest jest relatywnie mało. Większość mają nasi, "nasi" i ich przyjaciele. Jeszcze za Buzka ANR trzymała w zasobie sporo ziemi na ewentualną reprywatyzację. 

Ze strony ANR   :

Według stanu na koniec lutego 2018 r. w Zasobie WRSP pozostawało  1 375 151 ha, w tym ok. 38,8 tys. ha zajmowały tzw. „grunty obce” tj. takie, które z mocy prawa przeszły w trwały zarząd lub na własność innych podmiotów, lecz nie zostały jeszcze protokólarnie przez nie przejęte (np. grunty pod wodami płynącymi, które przeszły do RZGW i właściwych marszałków województw).

Według stanu na koniec lutego 2018 r. w dzierżawie pozostawało 1 031,5 ha (tj. 75% powierzchni pozostającej w Zasobie) głównie na terenie działania oddziałów: we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie.

Po "upadku" komuny w ANR było ok. 4,7 miliona ha. Wszytkich - rolnych w Polsce jak wyżej - ok. 19 milionów (ok. 60% powierzchni Polski). Tak sobie myślę, że zwolnienie z podatku darowizn w ramach rodziny przeszło gładko m.in. dlatego, żeby z oświadczeń majątkowych polityków mogły te hektary wyparować. Samo w sobie zwolnienie słuszne - no, ale na tle ogólnej miłości do nakładania podatków i ich podnoszenia nieco zadziwiające.

Gdyby ktoś zaproponował sporządzenie kwerendy własnościowej - struktura własności, ujawniającej powiązania i wartość - bez nazwisk, tylko "grupy społeczne" - to wycie byłoby takie, że zamieniając je na prąd bylibyśmy światowym liderem w producji energii ze źródeł odnawialnych - a ten ktoś jeszcze dzisiaj trafiłby do Wisły czy innego cieku wodnego.

Liczba gospodarstw maleje - pozostają małe, których właściciele żyją ze źródeł pozarolnicznych - rośnie liczba dużych kosztem średnich. Można powiedzieć - ważne by dla "nas" było, reszta coś tam miała, później zobaczymy co z tym zrobić, może się okroi do działek przyzagrodowych, a resztę weźmie dla siebie, albo pozwoli sprzedać na budownictwo, żeby wieś "ryja nie darła".

Oczywiście w perspektywie dziesiątków czy setek lat system jest w stanie nakłonić do oddania tej ziemi - albo pożytków z niej - ale tylko nakłonić, nie zmusić - zmusi nas ewentualnie do tego własna głupota, intelektualna niemoc i moralne skarlenie. Nasi i "nasi" liczą na to, że system ich odppowiednio nagrodzi, jak za prywatyzację przemysłu - w istocie system wykorzystuje jedynie ich słabość - sam z siebie nie dałby rady.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @ewaryst-fedorowicz 16 czerwca 2018 10:00
16 czerwca 2018 19:45

Ale jakoś zarówno "Beryla" jak i "Grota" można produkować i kierować do własnej armii to czemu nie można tego samego zrobić z postoletem? Zarówno "Raki" jak i "Kraby" to własna produkcja. Co prawda trzeba było kupić do "Kraba" licencję na podwozie od koreańczyków bo nasi nie potrafili zrobić bezpiecznego i skutecznego podwozia ale po zakupie licencji wszystko działa i jest produkowane w kraju tak więc szpada jednak jest, no dobrze niech będzie,  czasami bywa. Znaczy to tyle, że jednak Polak potrafi tylko ciągle są tacy którzy sypią piach w tryby. Ale wróćmy do referendum. Pytania są na tyle kuriozalne, że jedyne wytłumaczenie jakie widzę to albo kpina albo powiedzenie nam (narodowi, komentatorom) porzućcie nadzieję. Brak doktryny państwa polskiego musi skutkować brakiem możliwości. Brak doktryny zaś bierze się z braku elit i stąd takie, a nie inne pytania i pomysły "konstytucyjne." Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, iż nawet przejście Naczelnika na emeryturę nic nie zmieni. No nie ma na kim w tym kraju się oprzeć. Nikt nie ma wizji, która mogła by wiązać się z czasową perspektywą i zaufaniem. Nie ma doktryny jest tylko dojutrkowość. Taki splin albo klimat. Ten typ tak ma i to chyba przez wieki.

zaloguj się by móc komentować

ewaryst-fedorowicz @tomciob 16 czerwca 2018 19:45
16 czerwca 2018 20:11

@tomciolob

„Brak doktryny państwa polskiego musi skutkować brakiem możliwości. Brak doktryny zaś bierze się z braku elit i stąd takie, a nie inne pytania i pomysły "konstytucyjne."

No, i przecież sam Pan sobie na wszystkie zadane (i nie zadane) pytania odpowiedział.

Ja tylko po raz kolejny przypomnę, co mi kilka lat temu napisał przyzwoity i kompetentny dziennikarz (są tacy) o tym, dlaczego w PRL-bis nie ma i nie będzie reprywatyzacji, czyli ZWROTU UKRADZIONEJ (przez dziadziusiów i tatusiów liderów naszej „klasy politycznej) WŁASNOŚCI.

A ten dziennikarz napisał tak:
„oni wszyscy są tacy sami, bo im wszystkim chodzi o to, żeby w Polsce nie było klasy średniej, żeby nie było elit, żeby rządzili ludzie znikąd, żeby rządzili ludzie z dupy”

Prawda, że piękna synteza?


 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Wolfram 16 czerwca 2018 13:53
16 czerwca 2018 22:05

w latach 90-tych wyraźnie wskazano kierunek;- duże gospodarstwa [kapitał i kredyty] oraz zanikajaca drobnica; tak samo z 'firmami' tych co to o kapitaliźmie marzyli..;- narzędziem wykonawczym aparat administracyjny państwa a literalne prawo g... znaczy czyli nic; celem jest realizacja kolejnej utopii społecznej o startupach/innowacjach/etc a na końcu państwowy etat i kredyt do spłacania przez dwa/trzy pokolenia

zaloguj się by móc komentować

qwerty @KOSSOBOR 16 czerwca 2018 00:43
16 czerwca 2018 22:10

analiza orzeczeń SN RP pokazuje jak martwa jest polska konstytucja, i jesty bez znaczenia czy będzia nowa czy nowelizowana i tak sie tym nikt nie przejmuje, proste pytanie: a kto ma osobiste doświadczenie z dyskontowania norm konstuytucyjnych w realu RP? i jakie wnioski po takich doświadczeniach? czy norma konstytucyjna może byc bronią w konfrontacji z patologia państwa? a jeśli tak to jak to realizować?

zaloguj się by móc komentować

tomciob @ewaryst-fedorowicz 16 czerwca 2018 20:11
16 czerwca 2018 23:46

Wcale nie jest to takie proste. Jeśli weźmiemy pod uwagę własność mieszkań w Polsce na tle Europy wcale nie prezentujemy się tak źle. W historii, takiej indywidualnej historii jaką musi przeżywać każdy człowiek z osobna istnieje pewien determinizm. Nazwałbym go determinizmem okoliczności w jakich przychodzi nam żyć. Często nie zgadzamy się z tymi okolicznościamy ale nie możemy ich zmienić. Możemy co najwyżej dokonać indywidualnego wyboru i... wyjechać z kraju do pracy albo czasowo albo na stałe, udać się na tzw. emigrację wewnętrzną czyli na przykład wycofać z działalności publicznej, albo robić swoje i niczym się nie przejmować (patrz frekwencja wyborcza). No ale czasami okoliczności zmieniają się. Czy tak jest tym razem? Tu jest punkt zapytania o okoliczności w jakich się znaleźliśmy. I ten punkt zapytania może, powinien, a nawet musi zahaczyć o historię. Tą historią jest oczywiście PKWN, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, tzw. reforma rolna ale i aktualna własność jak te mieszkania. I tu całkiem zgadzam się z Pańskim komentarzem. Już sam fakt braku rozmowy publicznej i dyskusji o takich ważnych sprawach świadczy o owych ludziach z d... Zamiast tego dostajemy lekkopółśmieszną propozycję pytań referendalnych dotyczących zmiany konstytucji. Ale to nie jest wcale tak, że wszystko wygląda tak źle. Znalezienie kasy na transfer społeczny 490+ (uwzględniam inflację) też kosztuje jednak jakieś zabiegi. To samo dotyczy odbudowy kraju po Drugiej Wojnie Światowej. Możemy wieszać wszelkie psy na systemie stalinowskim i systemie PRL-u ale jednak coś się w nim wydarzyło i jakiś majątek został zbudowany (odbudowany). Nawet były w owym czasie polskie propozycje, a to motocykla, a to samochodu, a to samolotu czy śmigłowca. Wszystkie niestety są już w koszu i to jest ta stracona szansa czyli owi ludzie z d... którzy podejmowali decyzje aby te szanse zmarnować. Ale czy tak musi zawsze? Czy tak musi już być do końca? Czy polski system emerytalny zawsze musi być oparty na kradzieży pracy przyszłych pokoleń zupełnie niepowiązanych więzami rodzinnymi z aktualnymi emerytami? No nie. I dlatego ta fatalna propozycja pytań referendalnych aktualnego prezydenta RP jest taka śmieszka, szkodliwa i kuriozalna. Bo kieruje zainteresowanie na tematy całkiem poboczne, a nie dotyka tematów rzeczywiście istotnych.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować